Polskie Radio
Section05
dziennik

"Aby miłość nie wsiąkła w pustkę". Karol Ludwik Koniński i świat religii

Jeśli chodzi o gwałtowność i radykalizm religijnej myśli porównywano go z Pascalem czy Kierkegaardem. Jego prowadzony podczas wojny dziennik był ważną lekturą dla Czesława Miłosza, Marii Janion czy Jarosława Marka Rymkiewicza. Karol Ludwik Koniński był postacią, która warta jest przypomnienia.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo religia filozofia II wojna światowa literatura dziennik msn21-historia

"Rosyjski imperializm w wojnie przeciw Europie środkowo-wschodniej". Artykuł prezydenta Dudy we włoskim dzienniku

Włoski dziennik "Il Messaggero" opublikował dziś artykuł prezydenta Andrzeja Dudy, nawiązujący do 83. rocznicy napadu Związku Sowieckiego na Polskę. Tekst nosi tytuł "Rosyjski imperializm w wojnie przeciw Europie środkowo-wschodniej".
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda prezydent Włochy dziennik Rosja II wojna światowa 17 września 1939 historia Polski Europa ŚWIAT

Dziennik Józefa Czapskiego bez cenzury i skrótów

"Jestem przecie człowiekiem, który musi pisać, bo inaczej ma wrażenie, że nie żyje, że dopiero jak na papierze sobie zapisze mętną filozofię albo jęki nad trudnościami czy biedami, to ma wrażenie, że te sprawy przeżył, że je sobie uświadamia – że one mu się nie rozpłynęły" – pisał Józef Czapski. Dla malarza i pisarza rytuał codziennego notowania był rzeczą niezwykle istotną, "kontrolą oddechu dnia" – jak sam to nazywał.
Zobacz więcej na temat:  Józef Czapski literatura dziennik Dorota Gacek KULTURA

"Europa nie kończy się na Bugu". Prezydenci Polski i Ukrainy w "Die Welt"

W dzisiejszym wydaniu niemieckiego dziennika "Die Welt" pojawił się tekst prezydentów Polski i Ukrainy, Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego. Przywódcy obu krajów potępiają w nim między innymi aneksję Krymu przez Rosję i sprzeciwiają się ukończeniu niemiecko-rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy dziennik Ukraina Wołodymyr Zełenski Andrzej Duda Rosja Nord Stream 2 Europa

"Podwaliny europejskiego ładu". Prezydent o Konstytucji 3 maja dla węgierskiego dziennika

Prezydent Andrzej Duda napisał w 230. rocznicę Konstytucji 3 Maja w węgierskim dzienniku "Magyar Hirlap", że kierowała się ona zasadami do dziś traktowanymi jako podwaliny europejskiego ładu: poszanowaniem godności ludzkiej, wolności, równości i solidarności.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT konstytucja 3 maja Andrzej Duda Węgry dziennik Wolność i Pokój równouprawnienie Solidarność Europa

Krzysztof Varga: to nie do końca ja pisałem ten dziennik

- To historia mnie prowadziła, to co się działo, ja byłem wykonawcą. Ten dziennik nie był pisany z takim zamysłem, że ja siebie pokażę w jakikolwiek sposób. Raczej byłem podporządkowany zdarzeniom, które działy się w świecie, a także wokół mnie - mówił w Programie 2 Polskiego Radia pisarz Krzysztof Varga, autor "Dziennika hipopotama".
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Varga Dorota Gacek dziennik literatura pandemia Dwójka