X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Ołtarz Mariacki miał być chlubą Norymbergi"

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2016 10:00
- Przeciwko wywozowi dzieła Stwosza protestował gubernator Hans Frank, bo chciał je zachować dla Niemców w Krakowie, ale decyzja Hitlera była inna - opowiadał prof. Stanisław Waltoś.
Audio
  • Kradzież i powrót. Ołtarz Mariacki w Krakowie (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Fragment ołtarza Wita Stwosza w Kościele Mariackim w Krakowie
Fragment ołtarza Wita Stwosza w Kościele Mariackim w KrakowieFoto: Robert Breuer/Wikimedia/CC BY-SA 3.0

W 1939 roku powstał komitet, który miał zebrać środki na ratowanie Ołtarza Mariackiego na wypadek inwazji hitlerowskiej. Dzieło zostało przewiezione w ostatnich dniach sierpnia z Krakowa do Sandomierza. - Możemy się tylko domyślać, jakie było zdziwienie Niemców, gdy weszli do kościoła Mariackiego i zobaczyli pustą szafę ołtarzową. Wydusili jednak na arcybiskupie Adamie Sapiesze miejsce ukrycia ołtarza - opowiadał prof. Waltoś.

Hitler na prośbę nadburmistrza Norymbergii zdecydował o przewiezieniu dzieła Stwosza do tego miasta. - Ołtarz został złożony w specjalnie wybudowanym bunkrze, do przechowywania dzieł sztuki. Niemcy zapewnili mu najlepsze schronienie na czas zawieruchy wojennej - dodawał autor książki "Grabież ołtarza Wita Stwosza".

30 kwietnia 1946 roku - 26 wagonów, wypełnionych elementami ołtarza, wróciło przy pomocy żołnierzy amerykańskich do Polski. O odzyskaniu dzieła opowiadała w audycji dr Agata Wolska, autorka książki pt. "Trudny powrót ołtarza Wita Stwosza".

O kompozycji ołtarza i drobnych artystycznych potknięciach Wita Stwosza opowiadał z kolei fotograf dr Andrzej Nowakowski, który zamieścił zdjęcia ołtarza w albumie "Blask".

W audycji rozmawialiśmy też z konserwatorem ołtarza. Od września ubiegłego roku nieustannie prowadzone są prace, które potrwają do 2020 roku.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Przygotował: Dawid Dziedziczak

Goście: prof. Stanisław Waltoś, dr Agata Wolska, dr Andrzej Nowakowski i dr Jarosław Adamowicz (kierownik prac konserwatorskich)

Data emisji: 22.11.2016

Godzina emisji: 21.30

bch/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Katedra we Florencji. "Nikt nie wierzył, że to możliwie"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 12:19
- Powiedział, że postawi kopułę katedry bez rusztowań czy filarów. Władze miejskie uznały jednak, że nie wie, co mówi. A mieszkańcy Florencji, widząc go idącego ulicami, wołali: "wariat" - opowiadała dr Bożena Fabiani w audycji o genialnym architekcie Filippie Brunelleschim.
rozwiń zwiń