"Twórczość Kazimierza Truchanowskiego sprawia wrażenie fantastyki, ale nią nie jest"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 15:36
- On chciał stworzyć system literacki, który będzie opisywał Ziemię, człowieka na Ziemi, życie, mechanizmy funkcjonujące w państwach, w rodzinach. Jak to zrobić? Trzeba stworzyć paraświat, drugi świat, który będzie projekcją naszej rzeczywistości. On to realizował - wskazał w radiowej Dwójce Piotr Müldner-Nieckowski.
Audio
  • Piotr Müldner-Nieckowski o twórczości Kazimierza Truchanowskiego (Literackie portrety/Dwójka)
Kazimierz Truchanowski
Kazimierz TruchanowskiFoto: Kazimierz Truchanowski: Droga do nieba. Warszawa 1984/Domena publiczna/Wikipedia

Kazimierz Truchanowski urodził się w roku 1904 na Wołyniu. W Kijowie studiował medycynę, ale nie rozpoczął praktyki. W granice II Rzeczypospolitej przyjechał w 1925 roku. Był leśniczym. Przynależał do Armii Krajowej. Debiutował na łamach pisma "Echa Leśne". Od 1947 był redaktorem tygodnika "Nowiny Literackie". Jest autorem monumentalnych dzieł, m.in. "Młyny Boże" i "Totenhorn". Przyjaźnił się z Brunonem Schulzem. Zmarł w 1994 roku w Warszawie.

- On starał się patrzeć na świat z wysoka. Cała jego twórczość to jest dążenie do tego, aby znaleźć sposób na opisanie świata w sposób literacki, skondensowany i nieobarczony przeświadczeniami, raczej odczuwaniem świata, poznawaniem mechanizmów świata przez rozpoznawanie również tego, czym jest człowiek. Dlatego cała jego twórczość sprawia wrażenie fantastyki, ale nią nie jest - powiedział w "Literackich portretach" pisarz Piotr Müldner-Nieckowski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której m.in. można posłuchać archiwalnych wypowiedzi Kazimierza Truchanowskiego. 

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku (cykl "Literackie portrety") 

Przygotowali: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek i Wacław Holewiński

Gość: Piotr Müldner-Nieckowski (pisarz, poeta, prozaik)

Data emisji: 4.01.2017

Godzina emisji: 21.29

kk/jp