Przymus dawania świadectwa. "Inny świat" Herlinga-Grudzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2014 19:00
– Pierwszą rzeczą, którą zrobił Herling-Grudziński po wyjściu z łagru, był zakup małego zeszytu. Pisarzem od początku kierował silny imperatyw moralny, który był przede wszystkim imperatywem pamięci – mówił w Dwójce prof. Włodzimierz Bolecki w rozmowie o losach książki "Inny świat".
Audio
  • Przymus dawania świadectwa. Prof. Włodzimierz Bolecki o "Innym świecie" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego (Sezon na Dwójkę)
Gustaw Herling-Grudziński
Gustaw Herling-GrudzińskiFoto: PAP/CAF-Janusz Mazur

– Dla pokolenia osób, które przeżyły wojnę lub wyszły z łagrów, "Inny świat" był książką najważniejszą, mówiącą o ich najistotniejszym doświadczeniu osobistym – powiedział prof. Włodzimierz Bolecki, przyjaciel i wybitny znawca twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. – Dla mnie dzieło to jest ważne z innych powodów. Moje pokolenie czytało "Inny świat" jako opowieść o świecie skazanym na niebyt, na zapomnienie, na zamącenie, zatarcie. Była to książka, która odkrywała prawdę o strasznie bolesnym doświadczeniu historycznym podczas II wojny światowej – opowiadał.

"Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego - czytamy w Dwójce!>>>

To, czym stał się "Inny świat" dla ludzi, których centrum biografii stała się wojna, rzuca światło na intencje pisarskie, które przyświecały Herlingowi-Grudzińskiemu. – Wielokrotnie powtarzał, że ta książka powstała jako realizacja imperatywu moralnego, z którym 20 stycznia 1942 r. opuścił łagier – mówił literaturoznawca. – To był wewnętrzny głos pisarza, złożony z wielu głosów jego współwięźniów, którzy mówili mu: "musisz opowiedzieć o naszym losie". Był to więc przede wszystkim imperatyw pamięci – dodał.

Gustaw Herling-Grudziński w Radiach Wolności>>>

– Pierwszą rzeczą, którą Herling-Grudziński zrobił po opuszczeniu obozu, był zakup malutkiego zeszytu – opowiadał prof. Włodzimierz Bolecki. – Miałem w ręce ten notatnik. Nie ma tam zapisów ciągłych, wiele notatek jest trudnych do rozszyfrowania w swojej logice kompozycyjnej. Zapiski są czasem związane z aktualnym miejscem pobytu czy jakąś sprawą do zapamiętania. Mamy tu jednak od razu do czynienia z tym, co jest istotą twórczości Herlinga. To postawa polegająca na byciu świadkiem w każdym miejscu i w każdej chwili, w której się znajdował, konieczności dawania świadectwa historycznego, a także, już później, intelektualnego – mówił.

Zobacz serwis specjalny "Gustaw Herling-Grudziński">>>

Z prof. Włodzimierzem Boleckim rozmawiała Joanna Szwedowska. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

mc

Czytaj także

Świat Herlinga-Grudzińskiego - dzień specjalny w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 16:07
W maju tego roku przypada 95. rocznica urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, a w czwartek 23 stycznia rozpoczynamy lekturę książki "Inny świat" w interpretacji Mariusza Benoita. Z tej okazji w Dwójce przypominamy postać i twórczość wybitnego pisarza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ciemny Staw. Kraj dzieciństwa Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 12:00
– Jego osobowość w młodzieńczych latach była formowana nie tylko przez dom i szkołę, lecz także przez całe otoczenie ziemi świętokrzyskiej, jej przyrodę i historię – mówił w Dwójce Jan Zarukiewicz, kolega z lat młodości wybitnego pisarza.
rozwiń zwiń