X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Przymus dawania świadectwa. "Inny świat" Herlinga-Grudzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2014 19:00
– Pierwszą rzeczą, którą zrobił Herling-Grudziński po wyjściu z łagru, był zakup małego zeszytu. Pisarzem od początku kierował silny imperatyw moralny, który był przede wszystkim imperatywem pamięci – mówił w Dwójce prof. Włodzimierz Bolecki w rozmowie o losach książki "Inny świat".
Audio
  • Przymus dawania świadectwa. Prof. Włodzimierz Bolecki o "Innym świecie" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego (Sezon na Dwójkę)
Gustaw Herling-Grudziński
Gustaw Herling-GrudzińskiFoto: PAP/CAF-Janusz Mazur

– Dla pokolenia osób, które przeżyły wojnę lub wyszły z łagrów, "Inny świat" był książką najważniejszą, mówiącą o ich najistotniejszym doświadczeniu osobistym – powiedział prof. Włodzimierz Bolecki, przyjaciel i wybitny znawca twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. – Dla mnie dzieło to jest ważne z innych powodów. Moje pokolenie czytało "Inny świat" jako opowieść o świecie skazanym na niebyt, na zapomnienie, na zamącenie, zatarcie. Była to książka, która odkrywała prawdę o strasznie bolesnym doświadczeniu historycznym podczas II wojny światowej – opowiadał.

"Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego - czytamy w Dwójce!>>>

To, czym stał się "Inny świat" dla ludzi, których centrum biografii stała się wojna, rzuca światło na intencje pisarskie, które przyświecały Herlingowi-Grudzińskiemu. – Wielokrotnie powtarzał, że ta książka powstała jako realizacja imperatywu moralnego, z którym 20 stycznia 1942 r. opuścił łagier – mówił literaturoznawca. – To był wewnętrzny głos pisarza, złożony z wielu głosów jego współwięźniów, którzy mówili mu: "musisz opowiedzieć o naszym losie". Był to więc przede wszystkim imperatyw pamięci – dodał.

Gustaw Herling-Grudziński w Radiach Wolności>>>

– Pierwszą rzeczą, którą Herling-Grudziński zrobił po opuszczeniu obozu, był zakup malutkiego zeszytu – opowiadał prof. Włodzimierz Bolecki. – Miałem w ręce ten notatnik. Nie ma tam zapisów ciągłych, wiele notatek jest trudnych do rozszyfrowania w swojej logice kompozycyjnej. Zapiski są czasem związane z aktualnym miejscem pobytu czy jakąś sprawą do zapamiętania. Mamy tu jednak od razu do czynienia z tym, co jest istotą twórczości Herlinga. To postawa polegająca na byciu świadkiem w każdym miejscu i w każdej chwili, w której się znajdował, konieczności dawania świadectwa historycznego, a także, już później, intelektualnego – mówił.

Zobacz serwis specjalny "Gustaw Herling-Grudziński">>>

Z prof. Włodzimierzem Boleckim rozmawiała Joanna Szwedowska. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Świat Herlinga-Grudzińskiego - dzień specjalny w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 16:07
W maju tego roku przypada 95. rocznica urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, a w czwartek 23 stycznia rozpoczynamy lekturę książki "Inny świat" w interpretacji Mariusza Benoita. Z tej okazji w Dwójce przypominamy postać i twórczość wybitnego pisarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ciemny Staw. Kraj dzieciństwa Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 12:00
– Jego osobowość w młodzieńczych latach była formowana nie tylko przez dom i szkołę, lecz także przez całe otoczenie ziemi świętokrzyskiej, jej przyrodę i historię – mówił w Dwójce Jan Zarukiewicz, kolega z lat młodości wybitnego pisarza.
rozwiń zwiń