X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy świat potrzebuje kulturowego bojkotu Rosji?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 14:00
Jak w obecnej sytuacji politycznej ma wyglądać współpraca kulturalna pomiędzy Polską a Rosją? - Zwłaszcza teraz nie możemy odcinać Rosjanom dostępu do "świeżego powietrza" - mówiła w Dwójce Agnieszka Lubomira-Piotrowska. - Najgorsze jest tworzenie iluzji, że jest normalnie - ripostował Antoni Libera.
Audio
Antoni Libera i Paweł Potoroczyn spierają się o celowość kulturalnego bojkotu Rosji
Antoni Libera i Paweł Potoroczyn spierają się o celowość kulturalnego bojkotu RosjiFoto: Grzegorz Śledź / PR2

Wśród polskich artystów, którzy pod wpływem działań Rosji na Ukrainie zrezygnowali z realizacji projektów w ojczyźnie Czechowa, znalazł się wybitny reżyser teatralny Krystian Lupa. - To nie kwestia postanowienia, lecz stanu ducha, który wywołuje we mnie poparcie Rosjan dla polityki Putina. Ograniczony dostęp do informacji nie wszystko wyjaśnia. Tu chodzi raczej o trudny do rozwiązania konflikt postaw - mówił Lupa w "Sezonie na Dwójkę". - Jak moglibyśmy ze sobą pracować? Przecież to byłaby sytuacja oparta na kłamstwie. Jedyne rozwiązanie, jakie widzę, to sięgnięcie po nowy tekst i zrealizowanie spektaklu krytycznego wobec polityki Putina. Ale to oczywiście niemożliwe - dodał.

- Pamiętaj Krystianie, że gdy 2 lata temu w Moskwie pokazywaliśmy Twoją "Personę. Marilyn", doszło do rozruchów z powodu braku biletów. Wywołali je młodzi, 20-30 letni ludzie - zwracał uwagę Paweł Potoroczyn, Dyrektor Instytut Adama Mickiewicza, odpowiedzialnego za planowany na rok 2015 sezon polski w Rosji. - Cóż z tego, że 75% obywateli popiera Putina. My powinniśmy się zwrócić do pozostałych 25%. Zwłaszcza, gdy ambasador Rosji mówi w telewizji publicznej, że "Polacy nienawidzą ruskich". Mamy obowiązek skruszyć ten stereotyp - naciskał.

Agnieszka
Agnieszka Lubomira-Piotrowska

Zgodziła się z nim Agnieszka Lubomira-Piotrowska, tłumaczka i animatorka wymiany kulturalnej w dziedzinie teatru pomiędzy dwoma krajami. - Artyści spoza głównego nurtu od lat są tam marginalizowani z przyczyn estetycznych. A teraz wielu trafiło do aresztu. W swoim kraju nie mają co robić, ale też nie bardzo mogą wyjechać. Nie możemy ich zostawić, nie może im odciąć dostępu do "świeżego powietrza" - apelowała.

 

- Rosja została skazana na izolację przez Putina, nie przez nas. Zresztą wobec tak poważnej sytuacji międzynarodowej nie możemy traktować kultury jak pępka świata - nie zgodził się Antoni Libera, tłumacz i reżyser. - Czy w 1938 roku, po Anschlussie, wybralibyśmy się do Rzeszy dla "garstki uczciwych Niemców". Pamiętajmy też o podróżach znanych zachodnich artystów do Związku Radzieckiego w najmroczniejszych latach 30. Oni potem sami to sobie wyrzucali. A Ukraina jest pierwszym krokiem Putina... - przestrzegał.

Goście
Goście oraz prowadzący "Sezon na Dwójkę": Agnieszka Lubomira-Piotrowska, Jacek Wakar, Antoni Libera, Paweł Potoroczyn

Ale czy poparcie artystów dla Putina jest dobrowolne czy zmanipulowane? Czy niezależna sztuka rosyjska zejdzie do podziemia? Czym różni się rosyjska mentalność od polskiej i czy Polacy faktycznie są rusofobami? Zachęcamy do wysłuchania "Sezonu na Dwójkę", który poprowadził Jacek Wakar.

 

mm/aj

Komentarze3
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
lesprzyb2014-03-27 07:29 Zgłoś
Ruskie jurgieltniki ile wzięliście kasy od waszych moskiewskich mocodawców.
WlodLuka2014-03-26 06:54 Zgłoś
Do Pana Lupy et consortes: No to wypada być konsekwentnym i żądać: -bojkotu Chin - okupują Tybet; -bojkotu Izraela - okupują ziemie arabskie i kpią z rezolucji z 22 listopada 1967 Rada Bezpieczeństwa ONZ nr 242; -bojkotu USA - okupuje Teksas - ziemie należące do Meksyku... Oczekuję w tych sprawach równie płomiennych wystąpień... ...
Kambei2014-03-26 00:18 Zgłoś
Bardzo dziękuję Dwójce za tę audycję. Teraz będę wiedział czyją wesołą twórczość bojkotować. Przynajmniej w wypadku K. Lupy, A. Piotrowskiej czy A. Libery nie będzie to żadna strata. Niezależni artyści się znaleźli, trzymani na smyczy projankieskiej dyktatury.