X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jane Austen porównywano do Szekspira

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 23:00
- Ekranizacje jej powieści wrzuca się do kategorii "komedia romantyczna". Ani komedia, ani romantyczna! Z całą mocą podkreślam, że to racjonalna, przemyślana i zdyscyplinowana proza - mówiła w Dwójce Anna Przedpełska-Trzeciakowska, tłumaczka powieści Jane Austen i autorka wydanej właśnie książki biograficznej "Jane Austen i jej racjonalne romanse".
Audio
  • Anna Przedpełska-Trzeciakowska opowiada o życiu i twórczości Jane Austen (Sezon na Dwójkę)
Dom Jane Austen w Chawton
Dom Jane Austen w ChawtonFoto: Rudi Riet, lic. CC / wikipedia

- Z twórczością Jane Austen zetknęłam się, studiując anglistykę i początkowo miałam do niej stosunek lekceważący. Jak wielu uważałam, że to romanse spod znaku krynoliny, której, co ciekawe, wówczas nie było - opowiadała rozmówczyni Doroty Gacek. - 50 lat temu zaczęłam tłumaczyć pierwszą jej powieść i od tej pory proza Jane Austen towarzyszyła mi nieustannie, zwłaszcza że przy wznowieniach odkurzam swoje przekłady. I muszę powiedzieć, że to wyjątkowe dobre towarzystwo, za które dziękuję opatrzności - dodała Anna Przedpełska-Trzeciakowska.

- Ona wprowadziła angielską powieść w jej fazę nowoczesną, wyśmiewając groteskową powagę powieści gotyckiej. Stworzyła też bardzo wnikliwy obraz tamtejszego społeczeństwa w okresie wielkiej przemiany, pogłębiania się jego zróżnicowania i rozwarstwienia. A przy tym powołała do życia postaci, które wciąż okazują się aktualne. Wystarczy zmienić kostium - wyjaśniała tłumaczka "Rozważnej i romantycznej" znaczenie swojej ulubionej pisarki, którą za życia porównywano do Williama Szekspira.

Anna Przedpełska-Trzeciakowska jest także autorką książki biograficznej "Jane Austen i jej racjonalne romanse". I właśnie o życiu angielskiej pisarki oraz jego związkach z jej twórczością rozmawiała ona z Dorotą Gacek. Mowa była między innymi o jedynym zauroczeniu Jane Austen, jej trwającym zaledwie jedną noc narzeczeństwie, o przemożnym i pozytywnym wpływie ojca - liberalnego pastora - na jej  twórczość oraz o odzwierciedleniach szczęśliwego, choć ubogiego domu rodzinnego Austen w jej powieściach. Zachęcamy do słuchania "Sezonu na Dwójkę".

mm/jp

Zobacz więcej na temat: Anglia Jane Austen literatura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jane Austen będzie na banknocie 10-funtowym. W ramach równouprawnienia

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2013 21:26
Angielska pisarka na banknocie ma udobruchać krytyków twierdzących, że kobiety są niewystarczająco reprezentowane na walucie narodowej Anglii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzeństwo Brontë - poważne dzieci z Wichrowych Wzgórz

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2013 14:00
- Rzadko się zdarza, że małe dzieci mają ukształtowane poglądy polityczne, których nie zmieniają przez kolejne lata. A to właśnie przypadek Charlotte Brontë - mówił w Dwójce Eryk Ostrowski, autor książki o angielskiej pisarce i jej utalentowanej rodzinie.
rozwiń zwiń