Jane Austen porównywano do Szekspira

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 23:00
- Ekranizacje jej powieści wrzuca się do kategorii "komedia romantyczna". Ani komedia, ani romantyczna! Z całą mocą podkreślam, że to racjonalna, przemyślana i zdyscyplinowana proza - mówiła w Dwójce Anna Przedpełska-Trzeciakowska, tłumaczka powieści Jane Austen i autorka wydanej właśnie książki biograficznej "Jane Austen i jej racjonalne romanse".
Audio
  • Anna Przedpełska-Trzeciakowska opowiada o życiu i twórczości Jane Austen (Sezon na Dwójkę)
Dom Jane Austen w Chawton
Dom Jane Austen w ChawtonFoto: Rudi Riet, lic. CC / wikipedia

- Z twórczością Jane Austen zetknęłam się, studiując anglistykę i początkowo miałam do niej stosunek lekceważący. Jak wielu uważałam, że to romanse spod znaku krynoliny, której, co ciekawe, wówczas nie było - opowiadała rozmówczyni Doroty Gacek. - 50 lat temu zaczęłam tłumaczyć pierwszą jej powieść i od tej pory proza Jane Austen towarzyszyła mi nieustannie, zwłaszcza że przy wznowieniach odkurzam swoje przekłady. I muszę powiedzieć, że to wyjątkowe dobre towarzystwo, za które dziękuję opatrzności - dodała Anna Przedpełska-Trzeciakowska.

- Ona wprowadziła angielską powieść w jej fazę nowoczesną, wyśmiewając groteskową powagę powieści gotyckiej. Stworzyła też bardzo wnikliwy obraz tamtejszego społeczeństwa w okresie wielkiej przemiany, pogłębiania się jego zróżnicowania i rozwarstwienia. A przy tym powołała do życia postaci, które wciąż okazują się aktualne. Wystarczy zmienić kostium - wyjaśniała tłumaczka "Rozważnej i romantycznej" znaczenie swojej ulubionej pisarki, którą za życia porównywano do Williama Szekspira.

Anna Przedpełska-Trzeciakowska jest także autorką książki biograficznej "Jane Austen i jej racjonalne romanse". I właśnie o życiu angielskiej pisarki oraz jego związkach z jej twórczością rozmawiała ona z Dorotą Gacek. Mowa była między innymi o jedynym zauroczeniu Jane Austen, jej trwającym zaledwie jedną noc narzeczeństwie, o przemożnym i pozytywnym wpływie ojca - liberalnego pastora - na jej  twórczość oraz o odzwierciedleniach szczęśliwego, choć ubogiego domu rodzinnego Austen w jej powieściach. Zachęcamy do słuchania "Sezonu na Dwójkę".

mm/jp

Zobacz więcej na temat: Anglia Jane Austen literatura

Czytaj także

Jane Austen będzie na banknocie 10-funtowym. W ramach równouprawnienia

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2013 21:26
Angielska pisarka na banknocie ma udobruchać krytyków twierdzących, że kobiety są niewystarczająco reprezentowane na walucie narodowej Anglii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzeństwo Brontë - poważne dzieci z Wichrowych Wzgórz

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2013 14:00
- Rzadko się zdarza, że małe dzieci mają ukształtowane poglądy polityczne, których nie zmieniają przez kolejne lata. A to właśnie przypadek Charlotte Brontë - mówił w Dwójce Eryk Ostrowski, autor książki o angielskiej pisarce i jej utalentowanej rodzinie.
rozwiń zwiń