Polskie Radio
Section05
waluty

Główny ekonomista banku PKO BP: możemy spodziewać się kolejnej podwyżki stóp we wrześniu

- We wrześniu Rada Polityki Pieniężnej może ostrożnie, bo o 0,5 procent podnieść stopy procentowe, to być może będzie ostatnia w tym roku podwyżka stóp. Obecny poziom wzrostu stóp procentowych jest najdłuższy i największy od 20 lat - powiedział Piotr Bujak główny ekonomista największego polskiego banku w audycji "Ekspres Gospodarczy".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA stopy procentowe inflacja NBP Rada Polityki Pieniężnej waluty

Eksperci: Polska musi zacząć być postrzegana jako rozwinięta gospodarka

- Polski rząd musi ograniczyć część zbędnych wydatków na administrację oraz zwiększyć aprecjację złotówki. Bez współdziałania NBP z rządem kolejna podwyżka stóp procentowych nie pomoże w walce z inflacją. Zbyt często dla zagranicznych inwestorów jesteśmy postrzegani jako rynek wschodzący, co ma negatywny wpływ na notowania naszej waluty - powiedzieli eksperci: dr Maciej Bukowski prezes WISE Europa oraz Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. Adama Smitha, w audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu24.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA stopy procentowe waluty inwestycje zagraniczne Rada Polityki Pieniężnej inflacja bezrobocie

Niewypłacalność Rosji coraz bliżej? PIE: spłata zobowiązań w rublu będzie oznaczać techniczne bankructwo

Dziś przypada kolejny termin spłaty zobowiązań przez Rosję. Jeśli Moskwa zdecyduje się spłacać długi w rublu zamiast w dolarze, to będzie stanowić złamanie warunków umów regulujących zadłużenia kraju na międzynarodowych rynkach finansowych i spowoduje sytuację określaną jako techniczne bankructwo - wskazują eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  Rosja GOSPODARKA ŚWIAT waluty

Eksperci: polski rynek pracy ma się dobrze, ale przyszłość jest trudna do przewidzenia

Mamy jedną z najniższych stóp bezrobocia w UE. Fala uchodźców nie powinna mieć na to istotnego wpływu, ale trudno przewidzieć jak zmieni się nasz rynek pracy. Do tego dochodzą nieprzewidywalne skutki sankcji nakładanych na Rosję, kolejne trudności w dostawach i spadająca wartość złotówki. Balans między inflacją a spowolnieniem gospodarczym będzie wyzwaniem - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Paweł Pelc, radca prawny i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA waluty Rada Polityki Pieniężnej bezrobocie Ministerstwo Rodziny wojna 2022 wojna na Ukrainie