Życie prywatne elit politycznych II RP

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2010 14:34
Sławomir Koper o marszałku Piłsudskim i osobach z jego otoczenia.
Audio
  • Sławomir Koper o życiu marszałka Piłsudskiego i osób z jego otoczenia

Czasy II Rzeczpospolitej to okres niezwykle barwny w dziejach naszego kraju, a politycy tego okresu byli, jak wszyscy, ludźmi, którzy popełniali błędy i miewali swoje słabości.

Celem książki Sławomira Kopra "Życie prywatne elit Drugiej Rzeczypospolitej" jest przedstawienie na tle epoki życia prywatnego polityków i osób znaczących dla II Rzeczpospolitej. Towarzyszą im ludzie z ich najbliższego kręgu: rodzina, przyjaciele, partnerzy uczuciowi i seksualni. Chociaż życie prywatne bohaterów książki obfitowało w różne zawirowania natury osobistej, autor starał się wydarzenia przedstawić w sposób rzetelny, bez epatowania czytelnika szokującymi informacjami. Nie można było jednak uniknąć pewnych tematów, takich jak upodobanie do alkoholu, problemy rodzinne i uczuciowe, kłopoty finansowe.

Autor książki i gość audycji  „Sezonu na Dwójkę” najwięcej opowiadał o Józefie Piłsudskim, bo to właśnie jego życiorys był pierwszym i najważniejszym impulsem do napisania książki.

Autor przywołuje akcję pod Bezdanami, przeprowadzoną 26 września 1908 przez Organizację Bojową PPS, dowodzoną przez Józefa Piłsudskiego - napad na rosyjski pociąg pocztowy, przewożący pieniądze z Kongresówki do Sankt Petersburga. Akcja pod Bezdanami była jedną z najbardziej zuchwałych i efektownych akcji ekspropriacyjnych przeprowadzonych przez OB PPS. Z uwagi na uczestników jest niekiedy nazywana "akcją czterech premierów”.

Wspominał wieloletnią znajomość marszałka Piłsudskiego z Eugenią Lewicką - lekarką, fizjoterapeutką, jedną z prekursorów medycyny sportowej w Polsce. Powstało wiele plotek na temat ich rzekomego romansu, w 1930 roku wyjechali nawet razem na Maderę. Gdy Lewicka popełniła samobójstwo, na jej pogrzebie obecnych było wielu polityków sanacji.

Wiele kontrowersji wzbudza sprawa wyznania marszałka, zarzuca mu się instrumentalne traktowanie religii. Piłsudski został protestantem w celu wzięcia ślubu ze swoją pierwszą żoną (Marią Juszkiewiczową), która była rozwódką i miała dziecko ze swojego poprzedniego związku. Następnie Piłsudski powrócił do Kościoła katolickiego w celu wzięcia ślubu z inną kobietą (Aleksandrą Szczerbińską).

Sławomir Koper opowiadał również o innych osobach, które znalazły się w jego książce: zaprzecza bezpartyjności prezydenta Ignacego Mościckiego, ukazując go jako marionetką Piłsudskiego; wspomina niechlubny ślub Ignacego Jana Paderewskiego z drugą żoną; przywołuje skandal jaki wywołał Stanisław Wojciechowski, zmieniając protokół dyplomatyczny oraz utracjuszowskie życie Bolesława Wieniawy-Długoszewskiego.

Audycję prowadziła Hanna Maria Giza.

Aby wysłuchać audycji, kliknij dźwięk w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak