Mistrzyni gawęd o sztuce

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2010 15:30
Bartosz Panek gościć będzie doktor Bożenę Fabiani, której dwójkowe gawędy o sztuce europejskiej opublikowane zostały właśnie w postaci książki.
Audio
  • Bożena Fabiani opowiada o swojej książce Gawędy o sztuce

Historia sztuki jest w zasadzie dziedziną elitarną, przeznaczoną dla erudytów, nasyconą teorią, skupioną na prądach, zjawiskach i zewnętrznym opisie dzieła sztuki, spowitą w specjalistyczną terminologię – proweniencja, atrybucja, opus, awers, rewers, sygnatura, replika, krakelury... Słowem, historia sztuki bywa sucha, nudna, a dla zwykłego zjadacza chleba wręcz odstraszająca. Ale nie musi taka być! Wystarczy, że badacz oprócz dzieła dostrzeże jego twórcę jako żywego człowieka i poświęci mu nieco serdecznej uwagi, a historia sztuki przemówi językiem bliskim każdemu z nas i stanie się dziedziną fascynującą.

To fragment "Gawęd o sztuce", które ukazały się właśnie nakładem PWN. Doktor Bożena Fabiani opowiadała o tej publikacji, ale także o swojej fascynacji Włochami, w szczególności Toskanią, oraz o zamiłowaniu do kultury późnego średniowiecza i renesansu.

Zapraszamy!

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak