Polskie Radio
Section05
Toskania

Grzegorz Musiał w Toskanii. Tam bije serce Włoch

- Wpierw wciągam powietrze i nie wierzę w to, że wdycham powietrze Rzymu, że wdycham powietrze Włoch. Po prostu byłem w stanie ekstazy. Ja byłem zawsze tak zakochany w kulturze włoskiej - tak o swojej pierwszej podróży do Włoch mówił w Dwójce Grzegorz Musiał - lekarz, pisarz i poeta, autor książki "Umbria. Toskania".
Zobacz więcej na temat:  Włochy literatura przewodnik Toskania Dwójka Jakub Kukla podróże podróże zagraniczne Grzegorz Musiał

Piero della Francesca. Jednym obrazem ocalił całe miasto

Brytyjskie działa zaczęły zasypywać Sansepolcro gradem pocisków, gdy nagle kapitan Tony Clarke kazał wstrzymać ogień. Wbrew ponagleniom dowództwa nie kontynuował ostrzału, bo przypomniał sobie czytaną kiedyś książkę. Napisano tam, że w Sansepolcro znajduje się "najwspanialszy obraz na świecie".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA renesans Zbigniew Herbert Aldous Huxley malarstwo Toskania Włochy SZTUKA fresk II wojna światowa

Świat Etrusków. Polski artysta na tropie tajemnic starożytnego ludu

Niegdyś zamieszkiwali tereny dzisiejszej Toskanii. Nie wiemy, jaki był ich rodowód. Nie do końca potrafimy także czytać ich teksty, których zachowało się zresztą bardzo niewiele. To, co stanowi podstawę naszej wiedzy o Etruskach, to ich wspaniałe grobowce. Szczególną rolę w rejestrowaniu grobowych dekoracji odegrał polski malarz i rysownik.
Zobacz więcej na temat:  Etruskowie archeologia starożytność Toskania Katarzyna Kobylecka

Igor Mitoraj. "Kiedy odczuwam potrzebę tworzenia, rzeźby pojawiają się same"

- Jakiś czas temu w rozmowie z bliską mi osobą padło stwierdzenie o pomyśle napisania książki o Igorze Mitoraju i muszę się przyznać, że nie byłam na początku bardzo entuzjastyczna, bo wydawało mi się, że coś już zostało napisane na ten temat, bo wydawało mi się niemożliwe, by nie było biografii takiego twórcy - mówiła na antenie Dwójki Agnieszka Stabro, autorka książki "Igor Mitoraj. Polak o włoskim sercu".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka rzeźba Włochy Toskania Rzym SZTUKA

Tarnów i okolice – polska Toskania

Winnice, renesansowe zabytki i piękne szlaki rowerowe – to i więcej oferuje Tarnów i okolice, które według geografów są polskim biegunem ciepła, a według pisarzy i poetów – polską Toskanią. Kilka pomysłów na spędzenie wakacyjnych dni w tym malowniczym miejscu podsunął nam Marcin Pałach, przewodnik turystyczny.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jacek Frentzel turystyka podróże podróże po Polsce STYL ŻYCIA Tarnów Toskania rower Żydzi małopolskie

Piękno kształtowane ludzką twórczością. Artystyczny przewodnik po Toskanii

"Toskania jakiej nie znacie. Przewodnik artystyczny" to rodzaj osobistego przewodnika po krainie piękna. Zarówno tej dawnej, jak i współczesnej. Autorem książki jest ksiądz Witold Kawecki, miłośnik piękna, sztuki, podróży i Włoch. – Toskania to najpiękniejszy rejon turystyczny świata. Jeśli istnieje raj na ziemi, z pewnością jest nim właśnie ona – deklaruje. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka przewodnik Włochy Toskania KULTURA SZTUKA Marta Piasecka

"Toskania, jakiej nie znacie". Ks. prof. Witold Kawecki: to topowy region

- W tej książce jestem przewodnikiem, aby ułatwić czytelnikowi percepcję, aby w sposób najłatwiejszy i możliwie najprzyjemniejszy zaprezentować uroki Toskanii, o której piszę w kilku rozdziałach - powiedział w Polskim Radiu 24 o swojej najnowszej książce ks. prof. Witold Kawecki z UKSW.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Jakub Moroz Polskie Radio 24 KSIĄŻKA literatura czytelnictwo KULTURA Toskania