X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tadeusz Konwicki: niech się Bóg martwi, nie ja

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2011 22:00
Znakomity prozaik i reżyser, który obchodzi w tym roku osiemdziesiąte piąte urodziny, dał się namówić na pewien szczególny wywiad…
Audio

Pisarz nie lubi jubileuszy, ostatnimi czasy rzadko wyrażał ochotę na występowanie w mediach, w kwietniu tego roku zgodził się jednak udzielić długiego wywiadu Przemysławowi Kanieckiemu – historykowi literatury, współredaktorowi książki "Wiatr i pył", zbierającej niepublikowane dotychczas teksty Konwickiego.  

Panie Przemku, ale w ogóle, jeśli będziemy kontynuować te rozmowy, musi być pan na to przygotowany, że będą zmienne, uzależnione od nastroju biednego pana Konwickiego. To wynika z tego, że, jak pan wie, ja jestem w pośpiechu. W pośpiechu duchowym, fizycznym trochę mniej. Mam ten taki niepokój, który się odbija na całokształcie mego życia.

Autor "Małej apokalipsy" nie należy, co przypomniała prowadząca Dwójkową audycję Hanna Maria Giza, do łatwych rozmówców. Jak się można przekonać, czytając nowo wydane rozmowy, pisarz lubi prowokować, na swój sposób kokietować, czasem zaskakiwać. – W różny sposób można rozegrać tego typu rozmowy – mówił Przemysław Kaniecki. – Trzeba się trochę podporządkować do warunków narzuconych przez Tadeusza Konwickiego, trzeba dostosować swój krok do jego wypowiedzi.

Trzeba, dodajmy, być czasem łagodnie upartym, czasem z determinacją, choć i ogromnym wyczuciem, naprowadzać niełatwego rozmówcę na interesujący nas wątek. Uważnie słuchać. Książka "W pośpiechu" potwierdza, że jej współautor ze swego zadania wywiązał się znakomicie.

W jakim celu powstały te rozmowy? Chodziło tu, podkreślał Przemysław Kaniecki, przede wszystkim o spotkanie z człowiekiem, pokazanie jego sytuacji życiowej, tego konkretnego momentu życia. Konwicki, który od połowy lat 90. milczy jako pisarz, pozostaje doskonałym, uważnym obserwatorem rzeczywistości. W książce dzieli się swoimi refleksjami, zwierza się ze swoich przemyśleń, mówi o dziwieniach i odkryciach.

/

Początkowo, jak zacząłem czytać książki popularnonaukowe, doznawałem szoku, gdy panowie astronomowie z lubością podawali odległości w kosmosie. 4 miliardy kilometrów. Mało, 4 miliardy lat świetlnych! Ja tak troszkę byłem w lekkim, nie za silnym, szoku. A potem nagle ten szok zaczął się we mnie uspokajać i ucichł. Dlaczego.
Dlatego, że ja uświadomiłem sobie takie być może absolutne prawo: że jak jest jakiś daleki szlak, to wiadomo, że są skróty. (…) Że mamy pewne obszary mózgu niewykorzystane, że mamy w naszej duchowości coś, co trudno nazwać, a co daje ogromne, nieprzeniknione jeszcze perspektywy. Czyli skrót jest w nas. Ten nieprawdopodobny niesamowity skrót.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, jaką z Przemysławem Kanieckim przeprowadziła w "Sezonie na Dwójkę" Hanna Maria Giza.

Cyt. za:  Tadeusz Konwicki "W pośpiechu". Rozmawiał Przemysław Kaniecki, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2011.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wywiad z Tadeuszem Konwickim

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2011 20:00
Znakomity prozaik i reżyser w swoje osiemdziesiąte piąte urodziny dał się namówić na pewien szczególny wywiad…
rozwiń zwiń