X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Lechoń, Tuwim oraz sprawa sowiecka

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2013 12:00
Dwóch świetnych poetów, przez wiele lat przyjaciół, podzieliła polityka. O złożonych relacjach między nimi rozmawialiśmy – w rocznicę urodzin Jana Lechonia i w roku poświęconym Julianowi Tuwimowi – w Dwójce.
Audio
Jan Lechoń, przed 1933, Wydawnictwo Komitetu Głównego Tygodnia Książki Polskiej
Jan Lechoń, przed 1933, Wydawnictwo Komitetu Głównego Tygodnia Książki Polskiej Foto: Wikipedia/domena publiczna

Jana Lechonia i Juliana Tuwima łączyła – by przywołać tytuł książki Beaty Dorosz – "trudna przyjaźń". Ta trwająca ponad 25 lat relacja rodziła się w kręgu razem przeżywanych burz i buntów poetyckiej młodości (czasy Skamandra), biegła meandrami rysujących się coraz wyraźniej różnic politycznych, aż do dramatycznego zerwania w roku 1942. – 29 maja 1942 roku Lechoń pisze list, w którym wypowiada Tuwimowi przyjaźń – opowiadała w "Sezonie na Dwójkę" Beata Dorosz. – Pewien rodzaj pryncypiów w sprawach politycznych i moralnych nie pozwolił Lechoniowi dłużej tej  znajomości kontynuować – wyjaśniała badaczka, dookreślając, że chodzi tu przede wszystkim o stosunek Tuwima do Rosji sowieckiej.
Okoliczności ludzkich wyborów są jednak złożone. – Nie ma tu jednoznacznych, prostych odpowiedzi – podkreślała Beata Dorosz. Co bardzo istotne również: w tej relacji między poetami zawsze ważny był kontekst literackiego rzemiosła, którym się obaj parali. Stąd obopólna fascynacja, obserwacja dokonań, w pewnej mierze rywalizacja. Znamienne i zarazem piękne jest to,  że Lechoń, odtrącając człowieka, składa hołd poecie, pisząc: "Wszystko między mną a Tuwimem zerwane na zawsze oprócz poezji. W niej będzie jego ułaskawienie".
Zapraszamy do wysłuchania obszernych fragmentów audycji, którą prowadziła Joanna Szwedowska.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mroczne tajemnice domu Tuwima

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2013 18:00
- Tuwim od najmłodszych lat miał poczucie, że jest naznaczony – Piotr Matywiecki, autor biografii łódzkiego poety, obala mity jakie narosły wokół jednego z najważniejszych literatów międzywojnia.
rozwiń zwiń