Mroczne tajemnice domu Tuwima

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2013 18:00
- Tuwim od najmłodszych lat miał poczucie, że jest naznaczony – Piotr Matywiecki, autor biografii łódzkiego poety, obala mity jakie narosły wokół jednego z najważniejszych literatów międzywojnia.
Audio
Julian Tuwim
Julian TuwimFoto: Władysław Miernicki (Wikipedia/Narodowe Archiwum Cyfrowe) / domena publiczna

Jak twierdzi gość Witolda Malesy, duży wpływ na twórczość Tuwima miała trudna sytuacja w jego domu rodzinnym: - Kiedy się czyta wiersze Tuwima można pomyśleć, że dorastał w kochającej się rodzinie, a przecież otoczenie, w którym się wychowywał było bardzo toksyczne - mówił Matywiecki. - Jego ojciec izolował się od rodziny, a matka groziła samobójstwem. Poczucie wyobcowania u Tuwima potęgowało jego znamię na twarzy, któremu matka przypisywała demoniczne pochodzenie – opowiadał autor książki "Twarz Tuwima".

Także wśród rówieśników poeta nie mógł liczyć na zrozumienie: - Rodzice Tuwima zapisali go do rosyjskojęzycznej szkoły, z kolei jego koledzy uważali że interesowanie się kulturą zaborcy to zdrada – wyjaśniał gość Dwójki.

To właśnie w latach szkolnych Tuwim podjął pierwsze, początkowo nieudane próby poetyckie. – Na początku trochę grafomanił , ale szybko wyrobił swój własny styl – przyznaje Piotr Matywiecki.

Do wysłuchania obszernych fragmentów audycji zaprasza Witold Malesa.

(szr)

Zobacz więcej na temat: Julian Tuwim poezja rodzice
Czytaj także

Film o cygance, która zachwyciła Tuwima

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 14:00
- To była pierwsza cygańska poetka, która zapisała swoje wiersze. Pierwsza na świecie. I zapłaciła za to swoją cenę - mówi Krzysztof Krauze o bohaterce swojego nowego filmu "Papusza".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ostra satyra na zdemoralizowany świat

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2013 11:53
W sobotnim słuchowisku Dwójki: "Bal w operze" Juliana Tuwima! Gorsząca wielu wizja balu w pałacu faszystowskiego dyktatora, pełna furii karykatura międzywojennej rzeczywistości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szalona, łódzka młodość Juliana Tuwima

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2013 19:00
Zadebiutował mając 19 lat, wówczas w "Kurierze Warszawskim” ukazał się jego wiersz "Prośba".
rozwiń zwiń