"Kluczem do zrozumienia Marka Grechuty jest jego choroba"

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 10:00
- Widzom, którzy oglądali jego koncerty mogło się czasem wydawać, że jest nietrzeźwy, a on w tym czasie przeżywał atak choroby - mówiła w Dwójce Marta Stokfisz, autorka książki "Chwile, których nie znamy. Opowieść o Marku Grechucie".
Audio
  • "Kluczem zrozumienia Marka Grechuty jest jego choroba" (Sezon na Dwójkę)
Marek Grechuta
Marek GrechutaFoto: PAP

W "Sezonie na Dwójkę" Marta Stokfisz opowiadała, że przy zbieraniu materiałów do swojej opowieści Marku Grechucie natknęła się na nieoczekiwane trudności. - Rodzina nie chciała, żebym ja tę książkę pisała. Słyszałam argument, że książka o Marku już powstała.

Z autoryzacji rozmów o Marku Grechucie wycofała się też część muzyków z ostatnich składów Anawy. Ostatecznie część z nich została przytoczona w książce bez podawania nazwisk. - Chciałam żeby czytelnik miał możliwość dowiedzenia się o Marku jak najwięcej - tłumaczyła autorka książki "Chwile, których nie znamy. Opowieść o Marku Grechucie".

Zdaniem Marty Stokfisz kluczem do zrozumienia Marka Grechuty była jego choroba. - On cierpiał na zaburzenia afektywne dwubiegunowe. Od stanów euforii przechodził bardzo łatwo do stanu skrajnej depresji. To rujnowało jego życie rodzinne i artystyczne. Widzom czasem mogło się wydawać, że Marek jest nietrzeźwy...

W audycji nie zabrakło wspomnień z czasów największych sukcesów Grechuty. Jan Kanty Pawluśkiewicz opowiadał, że pierwsza płyta dostała druzgocącą recenzję w poczytnym magazynie muzycznym, zaś niektórzy ze słuchaczy podejrzewali, że Marek Grechuta jest kulawy.

Jan Kanty Pawluśkiewicz Antologia vol. 3 - Marek Grechuta>>>

- Kilkakrotnie występowaliśmy w telewizji i reżyser nagrania tak ustawiał zespół, że Marek stał za fotelem, a na fotelu siedziała wiolonczelistka i grała. Ten obraz utrwalił się w pamięci widzów na tyle, że wiolonczelistka nasza była świadkiem rozmowy, w której ktoś mówił, że pan Grechuta na pewno na jedną nogą kuleje, bo go zawsze chowają za fotelem.

Więcej wspomnień o Marku Grechucie w nagraniu audycji, w której udział wzięli Marta Sztokfisz, Adam Suprynowicz, Wojciech Majewski oraz - telefonicznie - Jan Kanty Pawluśkiewicz.

Audycję przygotował Paweł Siwek.

Marek
Marek Grechuta z zespołem Anawa; PAP/Zygmunt Januszewski
Zobacz więcej na temat: Marek Grechuta MUZYKA

Czytaj także

Bohun nie mógł "pohańbić" Heleny?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2013 10:00
- Hańba to czeskie słowo, o którym mówiono, że brudzi człowieka bardziej niż smoła - o historii tego "mocnego wyrazu" opowiadali w Dwójce językoznawcy Agata Hącia i prof. Radosław Pawelec .
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Gałczyński nie został aktorem

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2013 11:00
- Gałczyński próbował uczyć się aktorstwa, ale nie nadawał się do tego, ponieważ był zbyt prawdziwy. Był za bardzo poetą, żeby być aktorem - mówiła w Dwójce Anna Arno, autorka książki "Konstanty Ildefons Gałczyński. Niebezpieczny poeta".
rozwiń zwiń