Polskie Radio
Section05
Marek Grechuta

Zobacz wyniki aktualnego notowania "Mojej listy przebojów" [WIDEO]

"Moja lista przebojów" to 10 najlepszych piosenek mijającego tygodnia, zaprezentowanych przez dziennikarzy muzycznych Jedynki. Nowości i wielkie powroty, utwory ze świata i przegląd hitów z Polski. Każdego tygodnia inne notowanie, które specjalnie przygotują poszczególni redaktorzy. Ostatnie wydanie listy poprowadził Kamil Wicik.
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Kamil Wicik Budka Suflera Czesław Niemen Breakout Czerwone Gitary Henryk Debich ptaki Marek Grechuta

44. PPA. W sobotę poznamy zwycięzcę finału Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki

44. Przegląd Piosenki Aktorskiej przekroczył półmetek. W sobotę czeka nas tylko jedno, ale za to najważniejsze z festiwalowego punktu widzenia wydarzenie: Koncert Finałowy. W pierwszej jego części wystąpią finaliści Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki. Druga część to koncert pt. "Top wszech czasów, czyli w poszukiwaniu orlego cienia".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Przegląd Piosenki Aktorskiej Wrocław Marek Grechuta Dariusz Basiński mariusz kiljan Ryszard Rynkowski Malwina Kiepiel Trójka

Jan Kanty Pawluśkiewicz, kabaret Anawa i zagadka dwunastnicy

- Polityką się nie zajmowaliśmy, zostawiając ją ludziom wybitnym. Zostaliśmy przy klasykach poezji, a także przy odkrywaniu przed zdumioną publicznością sekretów medycyny – wspominał w Dwójce Jan Kanty Pawluśkiewicz, twórca muzyki teatralnej, filmowej i monumentalnych dzieł oratoryjno-kantatowych, a także kompozytor piosenek, pianista i artysta malarz.
Zobacz więcej na temat:  Jan Kanty Pawluśkiewicz Beata Stylińska MUZYKA Dwójka Marek Grechuta Kraków kabaret

"Dni, których jeszcze nie znamy", czyli utwory Marka Grechuty [POSŁUCHAJ]

Legendarny piosenkarz, poeta i kompozytor. Niezwykła gwiazda, która świeciła własnym, niepowtarzalnym blaskiem na firmamencie polskiej muzyki. Taki właśnie był Marek Grechuta. Studio Piosenki Teatru Polskiego Radia zaprosiło na koncert w Studiu im. Władysława Szpilmana, podczas którego młodzi wokaliści i śpiewający aktorzy zaprezentowali najpiękniejsze piosenki z repertuaru Marka Grechuty. Zachęcamy do wysłuchania.
Zobacz więcej na temat:  Studio Piosenki Teatr Polskiego Radia Marek Grechuta Janusz Kukuła

Eklektyczny poniedziałek po polsku. Paweł Stankiewicz, Bryll i album "Anawa 2.0" w Trójce

– Na naszej muzycznej scenie dzieje się dużo ciekawych rzeczy. Dlatego w "Naszej tonacji" będą różne klimaty – zapowiedział Marek Wiernik poniedziałkową odsłonę audycji, w której przez godzinę Trójka gra tylko po polsku. Tym razem na liście zaprezentowanych utworów znaleźli się m.in. Paweł Stankiewicz, grupa Bryll oraz Maciej Lipina z nową wersją kultowego albumu "Anawa".
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA muzyka hp Marek Grechuta Jan Kanty Pawluśkiewicz Skubas Rock Marek Wiernik

Godzina z nowoczesnym jazzem i muzyką elektroniczną

W sobotę wczesnym rankiem radiową Trójką zawładnęły uduchowione rytmy od Alfa Mist, zremiksowani The Avalanches oraz emocjonalny duet Aurora Dee Raynes. Podczas audycji "Trójka budzi; jazz'n'bass" Michał "Grabek" Grabkowski zaprezentował nam nowości z podwórka nowoczesnego jazzu i muzyki elektronicznej, ale nie tylko. Na liście utworów znaleźli się również Obywatel G.C., Marek Grechuta oraz Bibobit z nowatorską interpretacją tekstu Agnieszki Osieckiej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA muzyka hp Michał Grabkowski Jazz Obywatel G.C. Grzegorz Ciechowski Marek Grechuta Agnieszka Osiecka elektronika

Wojciech Majewski: Grechuta nie przypominał żadnego innego człowieka

- Marek Grechuta miał jakąś tajemnicę w swojej naturze, coś, co ludzi przyciągało, intrygowało. Niezależnie od tego, czy był w lepszej, czy w słabszej formie, miał w swojej osobie coś niesłychanie magnetycznego, do czego nie miało się za bardzo dostępu - mówił w Dwójce Wojciech Majewski, pianista, autor płyty "Grechuta" i książki "Marek Grechuta. Portret artysty".
Zobacz więcej na temat:  Marek Grechuta Dwójka Monika Zając Roch Siciński poezja śpiewana MUZYKA KULTURA

Nowe albumy od starych wyjadaczy

We wtorkowym wydaniu "Naszej tonacji" Radosław Okrasko zaprezentował nam najnowszy album grupy znanej każdemu pokoleniu Polaków, czyli sekstetu Kuby Sienkiewicza Elektryczne Gitary. Poza tym w audycji pojawił się fragment najświeższego wydawnictwa w dorobku Edyty Bartosiewicz oraz powrót twórczości poetki i autorki tekstów Agnieszki Osieckiej, tym razem w interpretacji zespołu Bibobit.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka hp Radosław Okrasko Trójka Elektryczne Gitary Edyta Bartosiewicz Agnieszka Osiecka Maryla Rodowicz Marek Grechuta Łona Webber PRL

Markowy Festiwal. Sztompke: publiczność jest spragniona dużych koncertów

W Świnoujściu rozpoczął się Markowy Festiwal. - Organizatorzy postanowili zaprosić najwybitniejsze postaci polskiej sceny muzycznej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Sztompke. W Amfiteatrze im. Marka Grechuty wystąpił już Michał Szpak, a w kolejnych dniach posłuchamy m.in. Jacka Cygana, Krzesimira Dębskiego i Grzegorza Skawińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska koncert Marek Grechuta Świnoujście Muzyczna Jedynka Paweł Sztompke