REKLAMA

Rotunda – salon na życzenie warszawiaków

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 11:30
- W konsultacjach społecznych przed konkursem wzięło udział ok. 10 tysięcy osób, dlatego dobrze poznaliśmy oczekiwania społeczne - mówili w Dwójce architekci Bartłomiej Gowin i Krzysztof Siuta, autorzy zwycięskiego projektu modernizacji budynku warszawskiej Rotundy.
Audio
  • Bartłomiej Gowin i Krzysztof Siuta opowiadają o swoim projekcie modernizacji budynku warszawskiej Rotundy (Poranek Dwójki)
Zwycięski projekt zespołu Gowin-Siuta
Zwycięski projekt zespołu Gowin-SiutaFoto: rotunda2013.pl/materiały prasowe

Na konkurs, który miał wyłonić projekt rewitalizacji jednego z architektonicznych symboli Warszawy, nadesłano 214 prac. Ostatecznie pierwszą nagrodę zdobyła krakowska pracownia GOWINSIUTA, którą tworzą Bartłomiej Gowin i Krzysztof Siuta.

- Patrzymy z zewnątrz, z Krakowa, na to, co dzieje się z architekturą w Warszawie, tą, która często była nagradzana na wystawach światowych - mówili architekci. - Obawialiśmy się, że z Rotundą stanie się to samo, co z Supersamem, który został rozebrany. Cieszymy się nie tylko z wyróżnienia naszego projektu, lecz także z tego, że Rotunda zachowa swój pierwotny kształt architektoniczny - dodali.

W uzasadnieniu jury, które nagrodziło projekt pracowni GOWINSIUTA, czytamy: "Docenić należy minimalistyczny umiar i potrzebny w tym ruchliwym i obciążonym funkcjami centralnymi miejscu zaproponowany "Salon Miejski", rozwiązywany zarówno na poziomie zewnętrznego terenu, jak i wewnątrz budynku. […]Cenny jest również zabieg centralnego świetlika wprowadzającego światło przez wszystkie trzy kondygnacje, dzięki czemu zieleń nawet na najniższej kondygnacji".

Zwycięski
Zwycięski projekt zespołu Gowin-Siuta (fot. rotunda2013.pl)

- Rozpisanie konkursu poprzedzały konsultacje społeczne, w których wzięło udział ok. 10 tysięcy osób, dlatego mieliśmy dość jasną sytuację, jeśli chodzi o oczekiwania społeczne - powiedzieli autorzy projektu. - Konkurs był bardzo dobrze przygotowany, miał świetnie określone wytyczne. Podstawowymi założeniami było przeznaczenie około 30 procent przestrzeni bankowej do pełnienia funkcji społecznych. W ramach tych postulatów wprowadzamy coś na kształt warszawskiego salonu miejskiego, w którym funkcja publiczna płynnie łączy wnętrze Rotundy z placem wokół budynku - opowiadali w "Poranku Dwójki".

Audycję prowadził Paweł Sawicki.

19 grudnia (czwartek)

mc

Zobacz więcej na temat: architektura Warszawa

Czytaj także

Warszawa znowu w budowie

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 10:20
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o festiwalu Warszawa w Budowie, który pod tytułem "Zawód: Architekt" poruszy w tym roku temat społecznych ról architektów oraz ich wpływu na wygląd i funkcjonowanie współczesnych miast.
rozwiń zwiń

Czytaj także

80 lat temu mieliśmy pomysł na Warszawę...

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 10:00
- W latach 30. narastała świadomość, że miasto nie kończy się na własnych granicach i że przyszłą aglomerację trzeba planować daleko poza nimi - mówił w Dwójce Grzegorz Piątek, redaktor nowego wydania "Warszawy funkcjonalnej" Szymona Syrkusa i Jana Chmielewskiego.
rozwiń zwiń