Warszawa znowu w budowie

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 10:20
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o festiwalu Warszawa w Budowie, który pod tytułem "Zawód: Architekt" poruszy w tym roku temat społecznych ról architektów oraz ich wpływu na wygląd i funkcjonowanie współczesnych miast.
Audio
  • O festiwalu Warszawa w Budowie, mówił kurator festiwalu Tomasz Fudala (Poranek Dwójki)
  • Książka Historyczna Roku 2013: "Jerzy Giedroyć. Życie przed Kulturą" Marka Żebrowskiego (Poranek Dwójki)
Warszawa znowu w budowie
Foto: ( www.daniel-libeskind.com)

Architekci od początku byli współtwórcami oraz ważnymi odbiorcami Warszawy w Budowie, ale tym razem to właśnie ich praca zostanie poddana dyskusji. Organizatorzy festiwalu chcą się również przyjrzeć etycznym dylematom nieodłącznie związanym z uprawianiem zawodu architekta na wolnym rynku. Współorganizatorem festiwalu jest Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, którego działalność od założenia w 1936 roku budziła żywe zainteresowanie - i podobnie jak festiwal - była skierowana przede wszystkim do mieszkańców. Naszym gościem był jeden z kuratorów festiwalu Tomasz Fudala.

Zaprezentowaliśmy również książki nominowane w konkursie "Książka Historyczna Roku" o nagrodę im. Oskara Haleckiego organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej, Telewizję Polską i Polskie Radio. Celem konkursu jest popularyzowanie dziejów Polski XX wieku oraz krzewienie czytelnictwa książek historycznych. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: najlepsza książka naukowa opisująca losy Polski i Polaków w XX wieku i najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku.

Audycję przygotował Marcin Pesta.

14 października (poniedziałek)

Czytaj także

Joseph Rykwert - człowiek uwiedziony przez miasto

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 18:50
- Odbudowa miasta jest sprzeciwem wobec destrukcji, protestem tych, którzy są przywiązani do swojego miejsca - mówił w Dwójce architekt Joseph Rykwert, autor książki "Pokusa miejsca. Przeszłość i przyszłość miast".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wzloty i upadki rodziny Jabłkowskich

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 16:30
- To nie jest opowieść o zwykłej kamienicy i zwykłej rodzinie, to historia polskiego kapitalizmu w pigułce - mówił w Dwójce Cezary Łazarewicz, autor książki "Sześć pięter luksusu - historia kamienicy Braci Jabłkowskich".
rozwiń zwiń