Złota Taśma dla "Imagine"

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 06:00
- Ryzyko bez powodu nie jest mądrą rzeczą, ale moi bohaterowie są zmuszeni do ryzyka, jeśli chcą mieć więcej wolności - o filmie "Imagine" opowiadał w Dwójce jego reżyser Andrzej Jakimowski.
Audio
  • Andrzej Jakimowski o nagrodzonym Złotą Taśmą filmie "Imagine" (Poranek Dwójki)
  • Łukasz Długosz o płycie "FourTune. Polish flute quartets" (Poranek Dwójki)
Andrzej Jakimowski
Andrzej JakimowskiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Złote Taśmy to nagroda, którą krytycy Stowarzyszenia Filmowców Polskich, zrzeszeni w Międzynarodowej Federacji Prasy Filmowej FIPRESCI, przyznają nieprzerwanie od 1985 roku. Tym razem polskim laureatem nagrody został film "Imagine", natomiast Złota Taśma dla filmu zagranicznego została przyznana "Przeszłości” Asghara Farhadiego.

O filmie "Imagine" opowiadał Andrzej Jakimowski.

Jakimowski: "Imagine" to obraz na wskroś polski. Spotkanie w "Sezonie na Dwójkę"

W audycji połączyliśmy się ze studiem w Krakowie, gdzie obecny był Łukasz Długosz - flecista, którego można usłyszeć na płycie "FourTune. Polish flute quartets". Album zawiera utwory Krzysztofa Meyera, Władysława Słowińskiego i Krzysztofa Pendereckiego. Szczegóły zdradził Państwu nasz gość w rozmowie z prowadzącym audycję Tomaszem Szachowskim.

Tradycyjnie zapraszaliśmy do udziału w konkursie "Płyta tygodnia". Tym razem do zdobycia było 5 klasycznych albumów, na których Steven Hough gra Brahmsa, Brittena, Liszta, Mozarta i Schumanna, wydanych oryginalnie nakładem firmy Erato, a zebranych w nowej serii Warner Classics. A w cyklu "Piosenka z rekomendacją" usłyszeliśmy Ewę Dałkowską.

14 stycznia (wtorek)

Zobacz więcej na temat: Andrzej Jakimowski FILM

Czytaj także

Jakimowski: "Imagine" to obraz na wskroś polski

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2013 21:30
Choć akcja nowego filmu Andrzeja Jakimowskiego rozgrywa się w Lizbonie, a główne role grają w nim aktorzy z Wielkiej Brytanii, Rumunii i Francji, to zdaniem reżysera "Imagine” jest filmem bardzo słowiańskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Jakimowski: kino działa najmocniej, gdy sugeruje coś wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2013 09:06
- Budujemy świat w oparciu o obrazy. One zawsze są fragmentaryczne. Zawsze dodajemy coś od siebie. Wtedy świat naprawdę ożywa - powiedział w Jedynce Andrzej Jakimowski twórca filmu "Imagine".
rozwiń zwiń