Jakimowski: "Imagine" to obraz na wskroś polski

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2013 21:30
Choć akcja nowego filmu Andrzeja Jakimowskiego rozgrywa się w Lizbonie, a główne role grają w nim aktorzy z Wielkiej Brytanii, Rumunii i Francji, to zdaniem reżysera "Imagine” jest filmem bardzo słowiańskim.
Audio
  • Andrzej Jakimowski o filmie "Imagine" (Sezon na Dwójkę/Dwójka)
Andrzej Jakimowski
Andrzej JakimowskiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

- Słowianie mają pewien typ poczucia humoru, pewien rodzaj miękkości w swojej kulturze, który jest dla nas charakterystyczny, nie zawsze musi się to wiązać z językiem – przekonywał w "Sezonie na Dwójkę”. Paradoksalnie umiejscowienie historii filmu "Imagine" w Portugalii i stworzenie dialogów w języku angielskim, zdaniem Jakimowskiego dało mu lepsze szanse na promocję polskiej kultury na świecie.

- Uświadomiłem to sobie po nakręceniu "Sztuczek”, które w wielu krajach były dubbingowane – opowiadał. - Kiedy to oglądałem, to było mi przykro, że moi bohaterowie zaczynają mówić głosami nieznanych mi aktorów, że brzmi to sztywno. Jednocześnie dzięki temu uzmysłowiłem sobie, że żeby przedostać się z polską kultura gdzieś dalej, to trzeba użyć języków obcych - tłumaczył.

Nagrodzony przez publiczność na ostatnim Warszawskim Festiwalu Filmowym "Imagine" opowiada o instruktorze niewidomych, który przyjeżdża do prestiżowego ośrodka w Lizbonie i za pomocą kontrowersyjnych metod uczy młodych pacjentów sztuki orientacji w przestrzeni.

Tym, co proponuje niewidomym główny bohater, Ian, jest echolokacja. - Byłem tą techniką zupełnie zafascynowany. To wygląda trochę jak sztuczki magiczne - opowiadał reżyser.

Więcej o kląskaniu, współpracy z niewidomymi dziećmi i poszukiwaniu niezwykłych kadrów do filmu, w nagraniu audycji. W niej także rozmowa z Tomaszem Gąssowskim.

bch

Zobacz więcej na temat: Andrzej Jakimowski FILM

Czytaj także

Londyn zobaczył polskie "Imagine"

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2012 14:40
Przez jedenaście dni podczas 56. Londyńskiego Festiwalu Filmowego można było podziwiać największe gwiazdy i wielkie produkcje z całego świata, w tym także z Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Jakimowski i jego "Imagine"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 21:00
Najnowszy film Andrzeja Jakimowskiego opowiada o charyzmatycznym niewidomym instruktorze, który szkoli innych niewidomych. O filmie reżyser opowiada w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Imagine": zobaczyć świat poprzez kląskanie

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2013 18:00
- Pierwotnie wymyśliłem sobie tę echolokację, ale okazało się, że są niewidomi, którzy faktycznie się nią posługują - mówił w Dwójce Andrzej Jakimowski, reżyser wchodzącego do polskich kin filmu "Imagine" .
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Imagine" - niewidomi często widzą więcej niż osoby widzące

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 08:00
– Konieczność częstego pokonywania różnych życiowych przeszkód sprawia, że osoby niewidome potrafią to znosić z podniesioną głową – mówi w Czwórce Andrzej Jakimowski, reżyser filmu "Imagine". – A my, widzący, nie zawsze. Ludzie zdrowi nie doceniają, że jest im łatwiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W "Imagine" nie ma muzyki portugalskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 15:35
Tomasz Gąssowski autor muzyki do filmu "Imagine" wyjaśnia w Muzycznej Jedynce, że swą muzyką chciał oddać charakter osób niewidomych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sześć lat czekaliśmy na taki film, jak "Imagine"

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2013 20:50
- Czyli taki, który od daty premiery będzie miał usługi dostępu dla osób niewidomych i niesłyszących: audiodeskrypcję i napisy - podkreśla Tomasz Strzemiński (Fundacja Audiodeskrypcja)
rozwiń zwiń