Najbrzydsza para na świecie

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 10:20
W piątkowym "Poranku Dwójki" porozmawiamy o polskiej prapremierze w kieleckim Teatrze im. Żeromskiego, na którego deskach wystawiony zostanie spektakl "Jakiś i Pupcze" izraelskiego dramaturga Hanocha Levina.
Michał Anioł - studium karykatury
Michał Anioł - studium karykaturyFoto: Wikimedia/CC

"Jakiś i Pupcze" to opowieść o najbrzydszym mężczyźnie (Jakiś) i najbrzydszej kobiecie (Pupcze) na świecie, napisana przez autora m. in. "Kruma" i "Szyca". Premiera będzie zarazem pierwszym wystawieniem "Jakisia" w Polsce (18 stycznia 2014), a trzecim na świecie. Po godz. 8.35 na temat premiery porozmawiamy z Joanną Kasperek.

Natomiast przed godz. 8.00 zaprosimy na spotkanie z cyklu "Bagaże kultury" w Teatrze Żydowskim, poświęcone Jerzemu Ficowskiemu, poecie, tłumaczowi, znawcy twórczości Brunona Schulza, popularyzatorowi kultury żydowskiej i cygańskiej, a także odkrywcy talentu Papuszy.

Tradycyjnie zapraszamy do udziału w konkursie "Płyta tygodnia". Tym razem do zdobycia 5 klasycznych albumów, na których Steven Hough gra Brahmsa, Brittena, Liszta, Mozarta i Schumanna, wydanych nakładem firmy Erat i zebranych w nowej serii Warner Classics. W cyklu "Piosenka z rekomendacją" usłyszymy natomiast Ewę Dałkowską.

Na "Poranek Dwójki" zaprasza Paweł Sawicki.

17 stycznia (piątek), godz. 6.00-9.00

Czytaj także

Jerzy Ficowski i biblia cyganologii

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 10:00
- Chociaż rzeczywistość się zmienia, wciąż jest tak, że chcąc mówić o Cyganach, musimy sięgnąć do Ficowskiego - mówił w Dwójce cyganolog Andrzej Grzymała-Kazłowski o wznowionych książkach Jerzego Ficowskiego "Cyganie na polskich drogach" i "Demony cudzego strachu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hanoch Levin: komedie męczarni i inne sceny

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 10:00
– Jest twórcą szalenie uniwersalnym, który genialnie porusza się po wielu literackich formach – mówiła w Dwójce Ana Lewicka o wielorodzajowym dziele Hanocha Levina, znakomitego izraelskiego dramaturga, pisarza, poety i reżysera teatralnego.
rozwiń zwiń