Czeska miłość Agnieszki Holland

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 15:40
- Najtrudniejszą sprawą było przebicie się przez ścianę wzajemnej znajomości. Nie można było zadawać pytań, na które ona wie, że ja znam odpowiedź - mówił w "Poranku Dwójki" Jacek Petrycki, współtwórca dokumentu "Powrót Agnieszki H.".
Audio
  • Jacek Petrycki o filmie "Powrót Agnieszki H." (Poranek Dwójki)
  • Ryszard Żelichowski o wystawie "Polska na zdjęciach Willema van de Polla" (Poranek Dwójki)
Agnieszka Holland
Agnieszka Holland Foto: PAP/Michal Krumphanzl

Film dotyka tematu podróży do miejsc i ludzi z czasów młodości Agnieszki Holland. Oglądamy powrót reżyserki do Pragi, miasta, w którym studiowała, a w którym po latach kręci film "Gorejący krzew", poświęcony następstwom śmierci Jana Palacha.

- Nie było łatwo namówić Agnieszkę na dokument o niej. Myślę, że przekonał ją pomysł Krystyny Krauze, by pokazać jej historię z perspektywy czeskiej - opowiadał w Dwójce Jacek Petrycki. - Ona jest więcej niż czechofilką. To dla niej druga ojczyzna.

Jacek Petrycki opowiadał również, że największą trudnością przy realizacji filmu była obustronna znajomość reżyserów. - To było lawirowanie między oczywistościami, ale ona na szczęście miała taki luz, że skoro się zgodziła, to daje nam wolną rękę. Potem nie chciała nawet tego filmu oglądać przed premierą.

Dokument "Powrót Agnieszki H." od 23 stycznia będzie można oglądać w ramach projektu "Polska światłoczuła". Projekcje odbędą się w miastach południowej Polski. Towarzyszyć im będzie Jacek Petrycki - autor zdjęć do wielu polskich filmów dokumentów, a także polskich i międzynarodowych produkcji fabularnych.

***
W "Poranku Dwójki" gościliśmy również Ryszarda Żelichowskiego, który opowiadał o wystawie "Polska na zdjęciach Willema van de Polla", prezentowanej przez Dom Spotkań z Historią w Warszawie.
Audycję poprowadził Marcin Pesta.

21 stycznia (wtorek)

bch/mc

Zobacz więcej na temat: Agnieszka Holland FILM
Czytaj także

Holland: gdyby "Miłość" Hanekego dostała Oscara byłoby fatalnie

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 01:50
Zdaniem Agnieszki Holland, gdyby wygrała "Miłość" Hanekego byłoby fatalnie dla Oscarów. - Wygrana artysty już w zeszłym roku była fatalna - stwierdza reżyser.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Holland: "Gorejący krzew" nie jest o ludziach z żelaza

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 13:30
Był styczeń, kiedy student filozofii Jan Palach, w imię walki z komunistycznym reżimem, dokonał aktu samospalenia. Stało się to w Pradze, w 1969 roku, pięć miesięcy po inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. .
rozwiń zwiń
Czytaj także

Holland: zmieniłam spojrzenie na Palacha

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2013 16:03
- Przejmująca jest jego samotność i ta próba zbudowania politycznego aktu z czegoś, co było jednostkową decyzją młodego człowieka - mówi Agnieszka Holland o Janie Palachu, bohaterze jej najnowszego filmu "Gorejący krzew". Premiera telewizyjna w niedzielę wieczorem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Petrycki: Kieślowski nie kręciłby dziś filmów...

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 23:00
"Etatowy" operator kina moralnego niepokoju bierze udział, jako współreżyser dokumentu "Powrót Agnieszki H.", w konkursie Warsaw Screenings Warszawskiego Festiwalu Filmowego. W Dwójce opowiadał m. in. o współpracy z Agnieszką Holland i Krzysztofem Kieślowskim.
rozwiń zwiń