X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Na scenie nikt nie jest niepełnosprawny

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2014 11:00
– Tworzymy przede wszystkim teatr. Ta praca ma zaś wymiar terapeutyczny dzięki temu, że aktorzy robią to, co kochają, wspólnie z ludźmi, z którymi czują się najlepiej – mówiła w Dwójce Justyna Sobczyk, prowadząca Teatr 21, którego członkami są osoby z zespołem Downa i autyzmem.
Audio
  • Justyna Sobczyk opowiada o działalności Teatru 21 (Poranek Dwójki)
  • Paulina Zacharek zapowiada wydarzenia w Se-ma-for Muzeum Animacji (Poranek Dwójki)
Zdjęcie ze spektaklu Teatru 21 Statek miłości. Odcinek 1
Zdjęcie ze spektaklu Teatru 21 "Statek miłości. Odcinek 1"Foto: Marta Ankiersztejn

Rzecz narodziła się z warsztatów teatralnych prowadzonych w Zespole Społecznych Szkół Specjalnych "Dać Szansę" w Warszawie. Okazało się, że zarówno reżyserkę, jak i grupę aktorów interesuje systematyczna oraz intensywna praca teatralna, dlatego też postanowili wspólnie powołać do życia Teatr 21 - miejsce twórczych poszukiwań, spotkań towarzyskich, bezpieczną przestrzeń na coraz odważniejsze i bliższe spotkania ze sobą i widzem. Zawsze w kontekście teatru. Gościem "Poranka Dwójki" była Justyna Sobczyk, która prowadzi ten zespół.

– Gdy studiowałam w Toruniu, trafiłam przez przypadek do Fundacji im. Brata Alberta – opowiadała Justyna Sobczyk. – Wtedy po raz pierwszy spotkałam się z pracą teatralną z niepełnosprawnymi. Zaciekawiła mnie nie tyle jej jakość, ile panująca tam atmosfera. Osoby, które tworzyły tamtejszy teatr, były w większości osobami z zespołem Downa. Potem zobaczyłam przedstawienia konkretnych grup, które pojawiły się na festiwalu Terapia i Teatr w Łodzi. Zafascynowała mnie obecność właśnie takich osób na scenie – mówiła.

Po powrocie z Berlina, gdzie studiowała pedagogikę teatru, Justyna Sobczyk postanowiła znaleźć w Warszawie miejsce, które byłoby na tyle otwarte, aby rozpocząć w nim działania teatralne z osobami niepełnosprawnymi. Tym miejscem była właśnie szkoła "Dać Szansę".

Zapraszamy na spektakle Teatru 21 w Instytucie Teatralnym. W piątek 24 stycznia o godz. 19.00 będzie można zobaczyć tam sztukę "Statek miłości. Odcinek 1". Zaś 4, 5 i 6 lutego oraz 5 i marca o godz. 10 grupa przedstawi spektakl "Śmiertelnie trudna gra".

***

W audycji gościliśmy także Paulinę Zacharek, dyrektorkę Se-ma-for Muzeum Animacji, które przygotowało na najbliższy weekend (25-26.01) szereg wydarzeń, m.in. cykl pokazów filmowych dla osób niewidomych i niedowidzących.
Audycję prowadził Marcin Pesta.

23 stycznia (czwartek)

mc/jp

Zobacz więcej na temat: autyzm TEATR zespół downa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Teatr niepełnosprawnych: sztuka czy terapia?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 17:02
– Społeczeństwo żyje w pośpiechu, wszyscy gdzieś biegniemy. Osoby, które nie mogą w tym pędzie uczestniczyć są wykluczane – opowiadał w "Notatniku Dwójki" Urs Beeler założyciel Teatru Hora dla osób upośledzonych umysłowo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dominik Połoński chce więcej

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2013 16:00
- To ekstremista dokonujący wielkich rzeczy zarówno w muzyce, jak i w życiu prywatnym - mówił w Dwójce Bartosz Panek o bohaterze swojego reportażu "Chcę więcej", Dominiku Połońskim, jedynym na świecie artyście, który gra na wiolonczeli tylko prawą ręką.
rozwiń zwiń