Polskie Radio
Section05
zespół downa

Czego możemy się nauczyć od dziecka z niepełnosprawnością?

O tym, czego nauczył ją syn z zespołem Downa oraz o misji, której podjęła się bez ostrzeżenia przygotowania i wsparcia Agata Komorowska napisała w książce "Przez Ciebie, synu". Jest to prawdziwa historia widziana oczami autorki, która opisuje intymną, szczerą, pewną wzruszenia, poruszenia, trudu i bólu relację. Osoby, które przeczytały tę książkę mówią, że jest ona jak rozmowa z przyjaciółką, która przeszła przez to samo. Właśnie takiej rozmowy Agacie brakowało niedługo po tym, jak usłyszała diagnozę.
Zobacz więcej na temat:  niepełnosprawność zdrowie dziecka radio dla rodziców zespół downa

Zespół downa u dziecka. Czym jest dla rodzica?

Kilka dni temu Dominik obchodził dwudzieste pierwsze urodziny. Dzisiaj jest osobą, która bierze udział w zawodach sportowych i przywozi medale, także z międzynarodowych zawodów. Swoim rodzicom daje wiele powodów do dumy, zaskakując nie tylko siebie, ale też swoich najbliższych i otoczenie. – Jest to chłopak, który ma w sobie mega pozytywną energię, bardzo nas zaskakuje przede wszystkim swoją pracowitością i otwartością na drugiego człowieka – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom mama Dominika. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców radio dla dzieci zdrowie dziecka zespół downa integracja sensoryczna

Tylko u nas Polacy mistrzami świata w judo osób z zespołem Downa

– Ujęło nas to, że byliśmy traktowani jak wszyscy sportowcy. Flagi, oficjele wręczający medale, syn na najwyższym stopniu podium i Mazurek Dąbrowskiego to niezapomniane chwile. Sport to najważniejszy wątek związany z przyszłością mojego syna – mówił w Trójce Marek Miszkowski, ojciec Michała, złotego medalisty Mistrzostw Świata w judo osób z zespołem Downa.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Karol Gnat zespół downa aktywność fizyczna hobby sportowcy

Światowy Dzień Zespołu Downa: sportowcy Olimpiad Specjalnych Polska apelują o szacunek i akceptację

W Światowym Dniu Zespołu Downa wszyscy zawodnicy Olimpiad Specjalnych apelują do nas o akceptację i szacunek. Proszą by ich dostrzegać i doceniać – na sportowych arenach i w codziennym życiu. Special Olympics to światowy ruch sportowy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. W Polsce w treningach i zawodach każdego dnia rywalizuje ponad 17,5 tysiąca sportowców – wielu z nich to zawodnicy z zespołem Downa.
Zobacz więcej na temat:  niepełnosprawni zespół downa

REPORTAŻ "Anioły Floriana" gaszą pożary. Zawody strażackie dla osób niepełnosprawnych

W miejscowości Grochowa pod Warszawą odbyły się pożarnicze zawody "Aniołów Floriana", w których wzięły udział osoby niepełnosprawne. - To świetna zabawa, ale też nauka, zarówno dla strażaków, jak i dla naszych podopiecznych - mówi w reportażu portalu PolskieRadio24.pl pomysłodawca wydarzenia Tomasz Staniszewski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA niepełnosprawni straż pożarna zespół downa społeczeństwo

Festiwal hipokryzji polityków opozycji. "Wspierają" osoby z zespołem Downa, a chcą aborcji na życzenie

Corocznie 21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa. Na znak solidarności z osobami chorymi wielu ludzi zakłada skarpetki nie do pary. W akcji wzięło udział część polityków opozycji. Sęk w tym, że te same osoby popierają aborcję na życzenia i angażują się w Strajk Kobiet. Jak to możliwe, że godzą te dwa, wzajemnie wykluczające się, poglądy?
Zobacz więcej na temat:  aborcja zespół downa dziecko dzieci społeczeństwo opozycja Lewica Razem Marta Lempart POLSKA

Prezydent o Światowym Dniu Zespołu Downa. Zacytował słowa Jana Pawła II

Prezydent Andrzej Duda przypominając w mediach społecznościowych, że dziś obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa, zacytował słowa papieża Jana Pawła II: "Społeczeństwo, w którym byłoby miejsce tylko dla osób w pełni sprawnych, całkowicie samodzielnych i niezależnych, nie byłoby społeczeństwem godnym człowieka".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda społeczeństwo zdrowie zespół downa prezydent

Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. "Ich życie jest o wiele barwniejsze niż kilkanaście lat temu"

- Potencjał niektórych takich osób jest przeogromny, niektórzy są zaś głęboko upośledzeni, jednak jeśli zapewnimy korzystne warunki to wielu z nich robi niesamowite postępy w wielu różnych dziadzinach życia - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Elżbieta Zakrzewska-Manterys, socjolog UW, członek stowarzyszenia Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa "Bardziej kochani", mama dziecka z Zespołem Downa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zdrowie społeczeństwo zespół downa Błażej Prośniewski

"To jawna dyskryminacja". Matka dziecka z zespołem Downa pozwała brytyjski rząd

Maire Lea-Wilson, matka dziecka z zespołem Downa pozwała rząd Wielkiej Brytanii w związku z prawem do aborcji, które obowiązuje w tym kraju. W szpitalu zachęcano kobietę do dokonania aborcji syna, który teraz ma 11 miesięcy. - Prawo mojego państwa wmawia mi, że mój syn z Downem jest gorszy - stwierdziła kobieta.
Zobacz więcej na temat:  zespół downa aborcja dzieci Wielka Brytania Europa dziecko ŚWIAT