InVitro, czyli lubelska scena alternatywna

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 10:00
W poniedziałkowym "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy z Łukaszem Witt-Michałowskim, reżyserem teatralnym, pomysłodawcą i dyrektorem lubelskiej Sceny Prapremier InVitro.
Audio
  • Łukasz Witt-Michałowski opowiada o lubelskiej Scenie Prapremier InVitro (Poranek Dwójki)
  • Olgierd Łukaszewicz zaprasza na charytatywny koncert "Solidarni z Ukrainą" w Warszawie (Poranek Dwójki)
Fragm. plakatu spektaklu Kamienie w kieszeniach lubelskiej Sceny Prapremier InVitro, reż. Łukasz Witt-Michałowski. Obsada: Mateusz Damięcki, Bartek Kasprzykowski.
Fragm. plakatu spektaklu "Kamienie w kieszeniach" lubelskiej Sceny Prapremier InVitro, reż. Łukasz Witt-Michałowski. Obsada: Mateusz Damięcki, Bartek Kasprzykowski.Foto: mat. promocyjne

Rozmowa dotyczyła zarówno samej "Sceny", pracy w różnorodnych środowiskach artystycznych, jak i specyfiki lubelskich teatrów alternatywnych. Pytaliśmy także o spektakl "Kamienie w kieszeniach", który zdobył Wielka Nagrodę Publiczności festiwalu Kontrapunkt (2007) i Anioła Publiczności Wiosennego Festiwalu Teatralnego w Bielsku-Białej (2008). W 2011 roku spektakl został wyemitowany przez TVP Kultura w ramach festiwalu teatrów z miast ubiegających się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

W "Poranku Dwójki" zaprosiliśmy również na charytatywny koncert "Solidarni z Ukrainą", który odbędzie się 17 marca w Warszawie.

Pomysł na to wyjątkowe wydarzenie powstał w ramach Inicjatywy Teatrów Warszawskich, zrzeszającej państwowe i prywatne stołeczne teatry. W poniedziałek 17 marca o godz. 19.00 na scenie warszawskiego Teatru Żydowskiego wystąpią m.in. Monika Ambroziak, Artur Barciś, Ewa Błaszczyk, Urszula Dudziak, Bożena Dykiel, Kayah, Olgierd Łukaszewicz, Andrzej Nejman, Daniel Olbrychski, Marian Opania, Dorota Osińska, Włodzimierz Press, Andrzej Seweryn, Justyna Sieńczyłło, Tomasz Stockinger, Joanna Szczepkowska, Aneta Todorczuk-Perchuć, Michał Urbaniak, Cezary Żak, Borys Szyc i inni.
Cały przychód z koncertu zostanie przekazany na pomoc medyczną dla ofiar starć na Majdanie. O inicjatywie opowiadał Olgierd Łukaszewicz.

Kryzys ukraiński. Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia
W audycji nie zabrakło również prezentacji kolejnej pozycji z cyklu "25 książek na 25-lecie", "Płyty tygodnia", "Archiwalni", "Przeglądu prasy" i "Piosenki z rekomendacją" – w tym tygodniu propozycje od Doroty Miśkiewicz.

Audycję prowadził Marcin Pesta.

mc

Czytaj także

Największe ukraińskie telewizje nie widzą Majdanu

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 23:53
- W telewizji państwowej lecą opery mydlane. W tych dniach nas i hromadske.tv ogląda około 100 tysięcy osób - mówił w Dwójce Michał Broniatowski, współtwórca telewizji Espreso, która ma stałą kamerę na Majdanie i relacjonuje bieżące wydarzenia w internecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Majdan, czyli ukraińska agora

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2014 20:55
W poniedziałkowym "Notatniku Dwójki" porozmawiamy o symbolice Majdanu, o porównaniach do Siczy Zaporoskiej, a nawet wieców plemiennych. Spytamy, czy takie odniesienia są uzasadnione.
rozwiń zwiń