Haiku Ryszarda Krynickiego

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 15:30
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy z Ryszardem Krynickim - tegorocznym laureatem nagrody Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego za całokształt twórczości. Niedawno ukazał się nowy tom wierszy poety "Haiku. Haiku mistrzów".
Audio
  • Ryszard Krynicki o tomie "Haiku. Haiku mistrzów" (Poranek Dwójki)
  • Małgorzata Nowak o XXIV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej "Gaude Mater” (Poranek Dwójki)
Ryszard Krynicki
Ryszard KrynickiFoto: Wikipedia/Zbigniew Kresowaty

Pierwszy od wielu lat tom z nowymi utworami Ryszarda Krynickiego zawiera niepublikowane, powstające na przestrzeni kilkunastu lat haiku, jak również wiersze  będące świadectwem dochodzenia do tej formy wypowiedzi poetyckiej oraz przekłady japońskich mistrzów, na których niegdysiejszy przedstawiciel Nowej Fali uczył się haiku - Matsuo Bashō, Yosa Buson, Kobayashi Issa oraz Masaoka Shiki. Są to jednak raczej parafrazy niż wierne tłumaczenia. Krynicki nie zna japońskiego, bazował więc na przekładach - jak sam przyznaje w posłowiu - angielskich, czeskich, niemieckich i rosyjskich. Nie ma w tym jednak nic zdrożnego - poezja rządzi się własnymi prawami. Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy z Ryszardem Krynickim w "Poranku Dwójki".

Poeta opowiadał o swojej książce w audycji "Wybieram Dwójkę" >>>

W audycji zapowiedzieliśmy też tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater w Częstochowie.

W naszym konkursie "Płyta tygodnia" do wygrania jazzowe opracowania piosenek Władysława Szpilmana. Gra Uri Caine z towarzyszeniem polskich muzyków. Nagranie z ubiegłorocznego Tzadik Poznań Festival opublikowała firma Multikulti. Oprócz tego w audycji: "Słowo na dzień", wiadomości, "Archiwalnia", "Piosenka z rekomendacją" (tym razem wyboru dokonał Maciej Prus) oraz kolejny tytuł z cyklu "25 książek na 25 -lecie".

Audycję przygotował Tomasz Obertyn.

mc/jp/bch

Czytaj także

Proste zdania chwytają za gardło. Poezja Tadeusza Różewicza

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2014 13:00
– Z najprostszych, elementarnych, wręcz banalnych zdań i wypowiedzeń poeta budował niezwykle wstrząsające teksty. Niesamowite, skupione, ostre wiersze – mówił w Dwójce Bronisław Maj o zmarłym 24 kwietnia Tadeuszu Różewiczu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poetycki styl życia. Kościół i literatura

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2014 16:00
– Sądzę, że Jan Paweł II nie wyobrażał sobie Kościoła bez poetyckiego spojrzenia na świat. Stał się on podstawą aktywności papieża, na którego tak czekali polscy romantycy – mówił w Dwójce poeta i filozof ks. prof. Jan Sochoń, z którym spotkaliśmy się w dniu kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII.
rozwiń zwiń