Poetycki styl życia. Kościół i literatura

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2014 16:00
– Sądzę, że Jan Paweł II nie wyobrażał sobie Kościoła bez poetyckiego spojrzenia na świat. Stał się on podstawą aktywności papieża, na którego tak czekali polscy romantycy – mówił w Dwójce poeta i filozof ks. prof. Jan Sochoń, z którym spotkaliśmy się w dniu kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII.
Audio
  • Ks. prof. Jan Sochoń opowiada o związkach Jana Pawła II z literaturą (Ćwiczenia z myślenia/Dwójka)
Kraków, widok na Wawel
Kraków, widok na WawelFoto: Pawel Pacholec/Flickr/CC

– Chrześcijańskiej wizji świata nie sposób zrozumieć bez poezji, bez języka artystycznego – powiedział ks. prof. Jan Sochoń. – W końcu sam Bóg zwierzył się ludziom w języku obrazowym, metaforycznym - poetyckim właśnie. Najwięksi ojcowie Kościoła i święci niejednokrotnie byli poetami. Wystarczy przypomnieć dokonania św. Pawła, św. Jana Ewangelisty, św. Efrema, który był pisarzem i muzykiem, a także dokonania św. Grzegorza z Nazjanzu, jednego z największych poetów Kościoła greckiego, nie wspominając już o św. Franciszka z Asyżu czy Tomaszu z Akwinu – wyliczał.

Ks. prof. Jan Sochoń przyznał, że nie wyobraża sobie Kościoła bez poetyckiego stylu życia. – To było chyba trudne do wyobrażenia także dla Jana Pawła II – stwierdził poeta. – Był on zresztą papieżem nostalgicznie wyczekiwanym przez pokolenie romantyków, którzy, choć w ówczesnym papiestwie nie widzieli wielu pozytywów, to marzyli o tym, by Bóg "dla słowiańskiego papieża otworzył tron" – powiedział, przywołując słynny wiersz Juliusza Słowackiego, który stał się niezwykle popularny po wstąpienia Karola Wojtyły na Tron Piotrowy.

– Proszę sobie wyobrazić, czym byłby pontyfikat Jana Pawła II dla Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego, Norwida, Matejki czy Wyspiańskiego, gdyby mogli go przeżywać – mówił ks. prof. Jan Sochoń. – Z jednej strony wielka historia Kościoła powszechnego weszła w krwiobieg naszej religijno-narodowej wrażliwości, a nawet tożsamości. Z drugiej zaś strony, co zauważył kiedyś chyba Jarosław Iwaszkiewicz na łamach "Twórczości", na tronie papieskim zasiadła cała kultura polska, krakowska, jagiellońska. Okazało się, że osobowość Jana Pawła II mieni się różnymi barwami i że odtąd poetycki pogląd na świat stał się podstawą jego aktywności, także papieskiej – opowiadał.

O poetyckiej i dramatopisarskiej twórczości Karola Wojtyły, działalności w teatrze, a także o roli słowa w jego nauczaniu i działalności duszpasterskiej - w nagraniu audycji "Ćwiczenia z myślenia", w której z ks. prof. Janem Sochoniem rozmawiał Witold Malesa.

mc/jp

Czytaj także

Wytłumaczyć Boga poprzez sztukę

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2013 14:30
- Potraktowałem ten list jak list bliskiego i ważnego dla mnie człowieka - mówił w Dwójce Ernest Bryll. W "Opowieściach po zmroku" wspominaliśmy wypowiedź, którą w 1999 r. Jan Paweł II skierował do artystów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Entuzjasta Chrystusa. Jan Paweł II obiektywnie

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 14:00
– W pierwszych wiekach Kościoła wołanie "Santo subito!" byłoby wystarczające, by uznać kogoś za świętego. Ważne jest jednak, by zakorzenić to wołanie w obiektywnych faktach, by włączyć życie konkretnego człowieka w historię – mówił w Dwójce ks. Sławomir Oder, postulator procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II, autor książki "Zostałem z wami".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Paweł II świętym. "Ukazał papiestwo jako ojcostwo"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2014 11:00
– On swoją ojcowską miłością zjednoczył całą ludzkość. To dlatego ludzie z różnych stron świata wołali w Rzymie "Santo subito!" – mówił w Dwójce prof. Karol Tarnowski. Jan Paweł II, wraz z Janem XXIII, został dziś wyniesiony na ołtarze.
rozwiń zwiń