Rękopisy Tadeusza Różewicza na Imieninach Jana Kochanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2014 11:00
– Niespełna miesiąc przed śmiercią Tadeusz Różewicz przekazał Bibliotece Narodowej cztery swoje wiersze na kilku kartkach, w tym utwór poświęcony Czesławowi Miłoszowi – mówił w Dwójce Janusz Drzewucki, zapowiadając Imieniny Jana Kochanowskiego, które odbędą się w sobotę 14 czerwca w Ogrodzie Krasińskich w Warszawie.
Audio
  • Anna Romaniuk i Janusz Drzewucki zapraszają na Imieniny Jana Kochanowskiego w Ogrodzie Krasińskich w Warszawie (Poranek Dwójki)
  • Wystawa "Maria Papa Rostkowska" w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w warszawskiej Królikarni (Poranek Dwójki)
Tadeusz Różewicz, 1956 r.
Tadeusz Różewicz, 1956 r.Foto: PAP/CAF

Tematem przewodnim trzecich już Imienin będzie twórczość Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Będzie on swego rodzaju specjalnym gościem imieninowej imprezy, obok wielu zaproszonych żyjących pisarzy. – Jak zawsze książka jest dla nas najważniejsza – powiedziała Anna Romaniuk, kierownik Zakładu Rękopisów Biblioteki Narodowej. – Swoją obecność potwierdziło ponad 50 wydawców. Będzie można spotkać się z blisko stu autorami – dodała.

/

W tym roku Imieniny Jana Kochanowskiego wracają do odnowionego Ogrodu Krasińskich. – Bardzo dużo będzie się działo także w Pałacu Rzeczypospolitej, gdzie mieszczą się zbiory specjalne, m.in. Zakład Rękopisów – mówiła Anna Romaniuk, zapowiadając jednodniową ekspozycję "Kolekcja polskiej literatury współczesnej", na której wystawione zostaną rękopisy prozy i wierszy, prywatne dokumenty, notatki warsztatowe i fotografie współczesnych polskich poetów i prozaików.

Dzięki Januszowi Drzewuckiemu, dziennikarzowi, krytykowi literackiemu i redaktorowi tomów poetyckich, na wystawie znalazły się m.in. autografy Tadeusza Różewicza. – Są one niezwykle ważne od czasu, gdy poeta zaczął w swoich książkach publikować fotokopie swoich rękopisów – powiedział gość "Poranka Dwójki". Czym innym jest jednak fotokopia, a czym innym prawdziwy rękopis. Tadeusz Różewicz przekazał całe swoje archiwum wrocławskiemu Ossolineum, zależało nam jednak na tym, by kilka rękopisów trafiło także do Biblioteki Narodowej w Warszawie – opowiadał.

***

W "Poranku Dwójki" zapowiedzieliśmy także wystawę "Maria Papa Rostkowska" w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni.

W audycji również: "Słowo na dzień", wiadomości, "Archiwalnia", "Piosenka z rekomendacją" (tym razem ulubione piosenki polecał Wiktor Zborowski), a także płyta tygodnia – Symfonie Roberta Schumanna w nagraniu Chamber Orchestra of Europe, zespołem dyryguje Yannick Nezet-Seguin (wydawnictwo firmy Deutsche Grammophon).

Audycję prowadził Paweł Sawicki.

mc/bch

Czytaj także

W co wierzył Jan Kochanowski?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2014 12:00
- W twórczości przyjął stanowisko ponadwyznaniowe. Nie odwoływał się ani do kultu Matki Boskiej ani świętych. Dlatego jego "Psalmy" były wykonywane w katolickich kościołach oraz w protestanckich zborach - podkreślał w Dwójce prof. Janusz Tazbir. A gdzie i kiedy Jan Kochanowski przyjął ideały renesansowego humanizmu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Imieniny Jana Kochanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2014 19:00
14 czerwca warszawski Ogród Krasińskich zamieni się w wielki salon literacki. Imieniny Jana to święto czytelników, pisarzy i książek. W tym roku tematem przewodnim Imienin będzie twórczość Tadeusza Boya-Żeleńskiego.
rozwiń zwiń