Eugeniusz Rudnik - człowiek, który wziął dźwięk do ręki

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 15:00
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o filmie "15 stron świata”, którego bohaterem jest pionier polskiej muzyki eksperymentalnej. Dokument Zuzanny Solakiewicz będzie miał premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno; zaprezentowany zostanie też na Nowych Horyzontach we Wrocławiu.
Audio
  • Eugeniusz Rudnik - człowiek, który wziął dźwięk do ręki (Poranek Dwójki)
  • Grażyna Torbicka zaprasza na festiwal "Dwa Brzegi” (Poranek Dwójki)
Eugeniusz Rudnik. Kadr z filmu 15 stron świata
Eugeniusz Rudnik. Kadr z filmu "15 stron świata"Foto: materiały promocyjne

- Zawsze chciałam zrobić film o dźwięku. Uderzyło mnie, że obraz odgrywa w filmach dominującą rolę, choć przecież to dzieło audiowizualne. Szukałam więc kogoś, kto mógłby stać się moim przewodnikiem po świecie dźwięku - opowiadała o genezie swojego dokumentu Zuzanna Solakiewicz. - Eugeniusz Rudnik był najlepszym z możliwych wyborów, bo on traktuje dźwięk cieleśnie. Powiedział zresztą kiedyś, że to dla niego kawałek taśmy, który może wziąć do ręki - wyjaśniła w rozmowie z Marcinem Pestą.

- Cud stała się, gdy okazało się, że dźwięk można zatrzymać, powtórzyć i przetwarzać na nieskończoną ilość sposobów - mówił Annie Skulskiej sam Eugeniusz Rudnik, jeden z najważniejszych kompozytorów i realizatorów działającego od 1957 roku Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. - W ten sposób z trzech nagranych słów mogę w ciągu jednego dnia wygenerować wiele godzin materiału. Problemem staje się jego nadmiar... - dodał.

- Rudnik radzi sobie z tym nadmiarem, tworząc ze śmieci, odpadów, radiowych błędów, mowy informatywnej. Dzięki temu jego muzyka przypomina krajobraz akustyczny, w którym żyjemy na co dzień. Żadna inna muzyka nie oddaje go tak dobrze, a już na pewno nie nadaje mu tak silnej treści uczuciowej - zdradziła przyczyny fascynacji dorobkiem Rudnika Zuzanna Solakiewicz.

Co ciekawe, rozpoczęła ona pracę nad filmem od zmontowania ścieżki dźwiękowej złożonej właśnie z utworów oraz wypowiedzi swojego bohatera. Dopiero potem dodała do niej obraz. Dlaczego tak postąpiła? Zachęcamy do wysłuchania nagrania z audycji "Poranek Dwójki", w której gościliśmy także Grażynę Torbicką, dyrektor artystyczną festiwalu "Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym (2-10.08).

mm/bch

Zobacz więcej na temat: elektronika MUZYKA reportaż

Czytaj także

Eugeniusz Rudnik: na śmietniku znalazłem Holoubka czytającego Mickiewicza

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 13:00
- Moim mistrzem był Władysław Hasior. On potrafił podnieść do rangi sztuki znalezioną na śmietniku lalkę bez głowy. Ja robię to samo z dźwiękowymi odpadami - mówił w Dwójce legendarny radiowy plądrofonista i pionier polskiej muzyki elektroakustycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wschody słońca ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2014 12:00
- Moment budzenia się dnia jest dobrą okazją do słuchania muzyki noise'owej i eksperymentalnej, myślę że wtedy jesteśmy bardziej wrażliwi na takie dźwięki - mówiła w Dwójce Anna Miczko, współorganizatorka koncertów z cyklu "W brzask".
rozwiń zwiń