Matka bolejąca pod berlińskim murem. Simon Rattle i jego Szymanowski

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 16:00
– Dzięki "Stabat Mater" Simon Rattle przywołuje tragedię wielu rodzin podzielonych Niemiec – mówił Stanisław Pająk, kontrabasista Filharmoników Berlińskich.
Audio
  • "Stabat Mater" według Simona Rattle'a. Rozmowa z polskimi muzykami grającymi w Berliner Philharmoniker (Poranek Dwójki)
Dyrygent Simon Rattle
Dyrygent Simon Rattle Foto: mat. prasowe/Stephan Rabold

– Dyrygent podkreśla, że "Stabat Mater" wyraża najgłębszą twórczość Karola Szymanowskiego – powiedział muzyk. – Simon Rattle bardzo ceni jego twórczość, a jego pierwsze wykonanie "Stabat Mater" w Birmingham spotkało się z bardzo ciepłym przyjęciem publiczności – dodał.

12 listopada w Filharmonii Narodowej w Warszawie prowadzona przez Simona Rattle'a orkiestra wykonała także IX Symfonię Ludwiga van Beethovena. Koncert był jednym z punktów programu tournée, w które zespół udał się z okazji 25-lecia upadku muru berlińskiego. Zdaniem Stanisława Pająka w tym kontekście "Stabat Mater" Karola Szymanowskiego zyskuje zupełnie nowy sens.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z kontrabasistą oraz innym Polakiem grającym w składzie Filharmoników Berlińskich – skrzypkiem Krzysztofem Polonkiem.

Przygotował: Piotr Wojciechowski

Goście: Krzysztof Polonek, Stanisław Pająk (Berliner Philharmoniker)

Data emisji: 13.11.2014

Godzina emisji: 7.35

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mc

Czytaj także

Brytyjczyk, który odkrył dla Polski Szymanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 11:00
- Rattle wraca do "Stabat Mater", którym rozpoczął 20 lat temu renesans Szymanowskiego - mówił Adam Suprynowicz o warszawskim występie Berlińskich Filharmoników.
rozwiń zwiń