Prorosyjski i rusofobiczny spektakl w Powszechnym?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2014 11:50
– Zależało nam, żeby wybrzmiewały tu pewnego rodzaju dwuznaczności - mówił w Dwójce Paweł Sztarbowski, który adaptował na potrzeby Teatru Powszechnego "Wojnę i pokój".
Audio
  • Paweł Sztarbowski o premierze "Wojny i pokoju" Lwa Tołstoja w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Rozmawiał Tomasz Obertyn (Poranek Dwójki)
Premiera spektaklu Wojna i pokój w Teatrze Powszechnym odbędzie się 13 grudnia. Od lewej: Paulina Chruściel (Helena Kuragin), Joanna Drozda (Natasza Rostowa) i Aleksandra Bożek (Maria Bołkońska)
Premiera spektaklu "Wojna i pokój" w Teatrze Powszechnym odbędzie się 13 grudnia. Od lewej: Paulina Chruściel (Helena Kuragin), Joanna Drozda (Natasza Rostowa) i Aleksandra Bożek (Maria Bołkońska)Foto: Teatr Powszechny/Magda Hueckel

W przedstawieniu wyreżyserowanym przez Marcina Libera ściera się mit imperium, które zrywa się do walki przeciwko Napoleonowi, z dzisiejszym wyobrażeniem Polaków na temat Rosjan. – Z jednej strony oczywiście staramy się zrekonstruować salon rosyjski, ale z drugiej strony jest to pewnego rodzaju projekcja naszego polskiego widzenia, tego, jak my postrzegamy Rosję i dlaczego się jej boimy – zaznaczył w audycji Paweł Sztarbowski.

Współtwórca spektaklu przyznał, że przeniesienie dzieła literackiego na deski teatru nie było łatwe. – W podtytule spektaklu zapisaliśmy, że jest to fantazja na temat powieści Lwa Tołstoja, bo rzeczywiście niewyobrażalne byłoby odtworzenie tego jeden do jednego – stwierdził.

Spektakl pozwala inaczej spojrzeć na "Wojnę i pokój". – Zależało nam, żeby wybrzmiewały tu pewnego rodzaju dwuznaczności. Bardzo bym nie chciał, aby nasz spektakl był uznawany albo za prorosyjski, albo za rusofobiczny, bo zupełnie nie o to nam chodzi – powiedział gość audycji.

***

Nazwa audycji: Poranek Dwójki
Prowadzenie:
Tomasz Obertyn
Data emisji:
11.12.2014
Godzina emisji:
6.00
iwo/bch

Czytaj także

Lew Tołstoj – myśliciel blisko ludzi

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2015 06:00
– Był ekscentryczny, a ta ekscentryczność brała się z przekonania, że wszystko jest całkiem inaczej niż ludzie sądzą, i że tylko on jeden, hrabia Lew Tołstoj, ma rację – mówił o rosyjskim pisarzu krytyk literacki i filmowy, Jan Gondowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Straszne życie z geniuszem. Pamiętniki Zofii Tołstoj

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 17:50
Dom Wydawniczy PWN wznowił po 46 latach niezwykle cenny dokument pokazujący dramat życiowy jednego z największych geniuszów literatury oraz jego wiernej towarzyszki życia. W Dwójce fragmenty książki czytała Halina Skoczyńska.
rozwiń zwiń