Prawda i wzruszenie. W obiektywie Zofii Rydet

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2015 15:05
Rozmowa o twórczości Zofii Rydet, jednej z najwybitniejszych postaci polskiej fotografii, której prace będzie można oglądać w warszawskiej Galerii Studio.
Audio
  • Agnieszka Zawadowska z Galerii Studio w Warszawie o twórczości fotografki Zofii Rydet (Poranek Dwójki)
  • Relacja z zakończenia 18. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" (Poranek Dwójki)
Mój Świat uczuć i wyobraźni  pisała Rydet  mówi o człowieku zagrożonym już od chwili narodzin, o jego obsesjach, o jego uczuciach, osamotnieniu, pragnieniach, o lęku, przed którym ratuje go tylko miłość, o tragedii przemijania, o strachu przed zagładą i zniszczeniem
Mój "Świat uczuć i wyobraźni" – pisała Rydet – mówi o człowieku zagrożonym już od chwili narodzin, o jego obsesjach, o jego uczuciach, osamotnieniu, pragnieniach, o lęku, przed którym ratuje go tylko miłość, o tragedii przemijania, o strachu przed zagładą i zniszczeniem Foto: Zofia Rydet/mat. promocyne Galerii Studio

"Zawsze pragnęłam stworzyć coś, co wzbudzałoby głęboką wiarę w swą prawdziwość, a dzięki temu miałoby moc wzruszania ludzi i zmuszania ich do myślenia. Chciałabym, aby ludzie nie patrzyli na poszczególne zdjęcia, ale potrafili w nich odczytać właśnie treść, którą pragnęłam im dać" - tak o swojej pracy mówiła artystka.

W Galerii Studio pokazane zostaną fotografie prezentujące najważniejsze wątki twórczości Zofii Rydet: poruszające wizje futurystyczne z cyklu "Świat uczuć i wyobraźni", portrety dzieci z cyklu "Mały człowiek", fotomontaże stworzone z fotograficznych portretów i autoportretów artystki należące do serii "Ślady" oraz fotografie portretu ślubnego umieszczonego w różnych miejscach z cyklu "Epitafium".

O twórczości Zofii Rydet - w związku z wystawą w Galerii Studio - opowiedziała Agnieszka Zawadowska.

W audycji wysłuchaliśmy także relacji z zakończenia 18. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja".

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Marcin Pesta

Data emisji: 18.05.2015

Godzina emisji: 6.00

jp/mc

Czytaj także

Piękno świata z lotniczej perspektywy

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2015 11:55
W "Poranku Dwójki" spotkaliśmy się z Kacprem Kowalskim, fotografikiem, laureatem nagród Grand Press Photo i World Press Photo.
rozwiń zwiń