"Bonaparte w Egipcie". Opera z polskimi napisami

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2015 10:30
Nigdy dotąd niewystawione dzieło Michała Kleofasa Ogińskiego "Zélis i Valcour, czyli Bonaparte w Egipcie" zainauguruje sezon koncertowy Polskiej Orkiestry Radiowej.
Audio
  • Michał Klauza zapowiada inaugurację sezonu koncertowego Polskiej Orkiestry Radiowej (Poranek Dwójki)
Obraz Jeana-Lona Grmea (18241904) Bonaparte devant le Sphinx (Bonaparte przed Sfinksem) namalowany w latach 1867-1868
Obraz Jeana-Léona Gérôme'a (1824–1904) "Bonaparte devant le Sphinx" ("Bonaparte przed Sfinksem") namalowany w latach 1867-1868Foto: wikimedia/cc

Premierę opery w reżyserii Andrzeja Seweryna zaplanowano na 13 września. Na język polski libretto przełożył Jerzy Radziwiłowicz. – To majstersztyk, absolutnie cudowne poetyckie tłumaczenie. Będzie ono wydrukowane w programie, postaramy się także wyświetlić je w trakcie koncertu – mówił Michał Klauza, dyrygent Polskiej Orkiestry Radiowej.

Artysta mówił w Dwójce o miłosnej historii opisanej w operze Ogińskiego, o historycznym tle dzieła, czyli działaniach militarnych wojsk Napoleona w Kairze, oraz o tym, jakie sądy o muzułmanach wyczytać możemy w libretcie. Opowiadał także o tym, jak w nieoczekiwany sposób po raz pierwszy zetknął się z dziełem.

***

Prowadzi: Tomasz Obertyn

Gość: Michał Klauza (dyrektor artystyczny) Polskiej Orkiestry Radiowej

Data emisji: 25.08.2015

Godzina emisji: 8.35

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mc/asz

Czytaj także

Młodzi kompozytorzy, wybitni dyrygenci. Michał Klauza o Polskiej Orkiestrze Radiowej

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2015 10:00
– Zależy mi, by wizerunek Polskiej Orkiestry Radiowej był na miarę XXI wieku – mówił w Dwójce Michał Klauza, nowo powołany dyrektor artystyczny POR.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska Orkiestra Radiowa i "kulinarny" finał sezonu

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2015 10:42
"Grand duet na słodkie pierożki, serowy strudel, klarnet i basethorn" Mendelssohna to jeden z utworów, które zabrzmią 21 czerwca w radiowym studiu im. Lutosławskiego.
rozwiń zwiń