Prof. Maria Poprzęcka: nie mam oka historyka sztuki

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2016 10:30
– Ja po prostu widzę wszystko. W muzeum tak samo widzę obraz, jak i gaśnicę czy kaloryfer – mówiła wybitna historyk sztuki w rozmowie o jej nowej książce "Na oko".
Audio
  • Prof. Maria Poprzęcka: nie mam oka historyka sztuki (Poranek Dwójki)
Prof. Maria Poprzęcka
Prof. Maria PoprzęckaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

– Tę niezdolność do selekcji Bogusław Deptuła nazywa nadwzrocznością – powiedziała prof. Maria Poprzęcka. – Na przykład widzę kontakt, który nie powinien być przy obrazie w muzeum, i w pewnym momencie widzę go znacznie bardziej niż ten obraz. Wściekam się wtedy na władców muzeum, że oni tego nie widzą – mówiła.

Prof. Maria Poprzęcka opowiadała w Dwójce o swojej książce, o piosenkach Stanisławy Celińskiej, o miłości do Warszawy, o dalszych i bliższych podróżach, o tym, że w równym stopniu porusza ją podróż do Indii i warszawski habitat dla dzikich kotów, a także o takich nowych zjawiskach, jak YouTube i internetowe lajkowanie.

***

Prowadzi: Marcin Pesta

Data emisji: 18.05.2016

Gość: prof. Maria Poprzęcka (historyk sztuki)

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mc/mg

Czytaj także

Prof. Maria Poprzęcka: chciałabym pisać pięć książek naraz

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2014 18:00
– Sztuki, tej fascynującej, jest tak dużo, nie ogarnie się jej w jednym życiu. A mnie pociąga tyle rzeczy: każda moja książka jest o czymś zupełnie innym – opowiadała w Dwójce prof. Maria Poprzęcka, historyk sztuki, znakomita eseistka, laureatka Nagrody Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego i Mieczysława Pruszyńskich.
rozwiń zwiń