Prof. Maria Poprzęcka: chciałabym pisać pięć książek naraz

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2014 18:00
– Sztuki, tej fascynującej, jest tak dużo, nie ogarnie się jej w jednym życiu. A mnie pociąga tyle rzeczy: każda moja książka jest o czymś zupełnie innym – opowiadała w Dwójce prof. Maria Poprzęcka, historyk sztuki, znakomita eseistka, laureatka Nagrody Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego i Mieczysława Pruszyńskich.
Audio
  • Z prof. Marią Poprzęcką, laureatką Nagrody Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego i Mieczysława Pruszyńskich, rozmawia Marcin Pesta (Poranek Dwójki)
Prof. Maria Poprzęcka
Prof. Maria PoprzęckaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Prof. Maria Poprzęcka od lat pracuje na rzecz piękna i popularyzowania sztuki. Robi to, co – jak wspominała w "Poranku Dwójki" – chciała robić od zawsze: pisać o sztuce. – Staram się godzić moje zainteresowania teoretyczne i metodologiczne z pracą popularyzatorską – opowiadała o swojej dwutorowej działalności, przywołując myśl jej nauczyciela prof. Jana Białostockiego: "Popularyzacja, zwłaszcza w humanistyce, jest społecznym obowiązkiem uczonych”.

"Mona Lisa już nie istnieje". Prof. Maria Poprzęcka i dr Grażyna Bastek w dyskusji o popularyzacji sztuki>>>

Pisanie o sztuce prof. Marii Poprzęckiej jest sztuką samą w sobie. Świadczą o tym choćby liczne wyróżnienia, przyznawane właśnie, co należy podkreślić, za szeroko rozumianą twórczość eseistyczną: Nagroda Literacka Gdynia za esej "Inne obrazy", Nagroda Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy przyznawana polskim krytykom sztuki czy – najnowsza – Nagroda Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego i Mieczysława Pruszyńskich.

Sztuka dawna, sztuka współczesna. Dwójka poleca>>>
Jak wyzwolić się od nadmiaru sztuki? Gdzie szukać tej dobrej, na którą nie szkoda czasu? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z  prof. Marią Poprzęcką.  
"Poranek Dwójki" prowadził Marcin Pesta.

jp/bch

Zobacz więcej na temat: SZTUKA Maria Poprzęcka

Czytaj także

Giovanni Bellini - poeta pędzla, nauczyciel Tycjana

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2014 13:00
W tej lekcji historii sztuki dr Bożena Fabiani opowiadała o włoskim malarzu rodem z Wenecji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Krzyk" Muncha jako odwrócona "Mona Lisa" Leonarda

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2014 18:00
- Te dwa dzieła bardzo często się ze sobą zestawia. Dosyć bezrefleksyjnie, jako ikony sztuki zachodniej. W istocie jednak bardzo wiele je łączy - mówiła dr Grażyna Bastek w kolejnej odsłonie cyklu "Jest taki obraz".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rafael, bóg sztuki odrodzenia

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014 14:40
W audycji "W stronę sztuki" słuchaliśmy gawęd dr Bożeny Fabiani o włoskim malarzu i architekcie doby renesansu - Rafaelu Santim z Urbino, nazywanym "boskim artystą", ponieważ urodził się i zmarł w dzień Wielkiego Piątku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmysłowa, mocno erotyczna. Niejedna Danae Tycjana

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2014 10:00
– Nawet gdybyśmy nie widzieli silnego przekazu erotycznego w dawnych obrazach, tu jest to trudne – podkreślała w Dwójce dr Grażyna Bastek, opowiadając o sugestywnym obrazie Tycjana przedstawiającym mitologiczną scenę odwiedzin Zeusa u piękniej Danae.
rozwiń zwiń