Prof. Lubelski: Historia była sednem twórczości Andrzeja Wajdy

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2016 09:20
- Trudno znaleźć reżysera w ostatnich kilkudziesięciu latach, który opowiedziałby tak wiele o historii Polski w minionych dwóch stuleciach - tak o zmarłym 9 października artyście opowiadał prof. Tadeusz Lubelski.
Audio
  • Prof. Tadeusz Lubelski o Andrzeju Wajdzie: trudno znaleźć reżysera w ostatnich kilkudziesięciu latach, który opowiedziałby tak wiele o historii Polski w minionych dwóch stuleciach (PR, 10.10.2016)
Andrzej Wajda rozdający autografy, lata 70. Z lewej Daniel Olbrychski
Andrzej Wajda rozdający autografy, lata 70. Z lewej Daniel OlbrychskiFoto: WIKIMEDIA COMMONS/B. Bugiel - Skarbek/PUBLIC DOMAIN

Tak samo jak polską historią, reżyser inspirował się polską literaturą, która nieraz była tematem jego filmów.

- Andrzej Wajda od klasycznej adaptacji "Popiołu i diamentu" Jerzego Andrzejewskiego przeszedł do filmowania klasyki, takiej jak "Ziemia obiecana" Reymonta, "Wesele" Wyspiańskiego, czy trzy opowiadania Iwaszkiewicza - "Brzezina", "Panny z Wilka" i "Tatarak". Warto wspomnieć, że reżyser chciał do Iwaszkiewicza wrócić. Po tym, jak świetnie wyszedł mu film "Powidoki", szukał kolejnego opowiadania do projektu.

W audycji posłuchamy również o filmie "Kanał", który otworzył nurt polskiej szkoły filmowej oraz o innych produkcjach charakterystycznych dla twórczości reżysera.

***

Prowadził: Marcin Pesta

Gość: prof. Tadeusz Lubelski (krytyk filmowy, historyk, teoretyk kina)

Data emisji: 10.10.2016

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mz/mg