Być kobietą w XVI-wiecznej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 12:00
- Chciałam opisać doświadczenie kobiece w Polsce Jagiellonów, dlatego cała książka podzielona jest na rozdziały poświęcone kolejnym etapom ich życia - o powieści "Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach" opowiadała w Dwójce Anna Brzezińska.
Audio
  • Anna Brzezińska o książce "Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach" (Poranek Dwójki)

Akcja powieści rozgrywa się na dworze króla Zygmunta I Starego, a jej głównymi bohaterkami są córki władcy z małżeństw z Barbarą Zápolyą i Boną Sforzą. Anna Brzezińska podkreśliła w audycji, że poprzez losy królewien i ich służących opowiada o życiu kobiet począwszy od porodu, po wychowanie, życie codzienne i ówczesne wyobrażenie szczęścia. - Podręczniki szkolne wprowadzają złudzenie, że tamten świat był mniej więcej taki sam jak nasz, tymczasem ludzie wtedy inaczej rozumieli takie pojęcia jak przyzwoitość, czy bycie kochanym.

Pisarka wyjaśniła, że dużej wiedzy na temat realiów tamtej epoki dostarczają listy Jagiellonek, które były kobietami o ogromnej kulturze literackiej. Postacią historyczną jest też karlica Dosia, która w powieści pełni rolę przewodniczki po królewskim dworze. - Ona była ulubioną dwórką królewny Katarzyny, a później opiekunką jej syna Zysia, znanego lepiej jako Zygmunt III Waza.

Innym ze źródeł wykorzystanych podczas pisania książki były roczniki królewskie, dzięki którym wiemy, co lubiły jeść damy na Wawelu. Anna Brzezińska zdradziła w audycji, że pewne fragmenty "Córek Wawelu" zaczerpnęła od Mikołaja Reja, wskazała też na nieco zapomnianą postać kobiety z mieczem, która jest patronką jednej z głównych bohaterek.

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Anna Brzezińska (pisarka)

Data emisji: 12.09.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/mc

Czytaj także

Zygmunt August – ostatni król z rodu Jagiellonów

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2016 11:50
Był władcą rozważnym i przewidującym, na którego rządach cieniem kładła się sprawa braku potomka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zygmunt Stary. Wybitny władca czy pantoflarz?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 12:50
W audycji spróbujemy rozstrzygnąć czy Zygmunt Stary nie był "na wędzidle trzymany przez swoją żonę Bonę", jak napisał poseł habsburski Jan Marsupin.
rozwiń zwiń