Polskie Radio
Section05
Bona Sforza

Małgorzata Żaryn o królowej Bonie: znała języki i doskonale orientowała się w życiu politycznym

- Należy pamiętać, że przełom XV i XVI wieku to okres, w którym przywiązywano dużą wagę do wykształcenia. Szczególnie osób wysoko urodzonych. Obejmowało to także kobiety, które mogły zostać władcami. Taką osobą była Bona. Znała dużo języków i orientowała się w sytuacji politycznej - powiedziała w Polskim Radiu 24 Małgorzata Żaryn, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Bona Sforza wspomnienie historia Polski królowie Polski HISTORIA ludzie Polskie Radio 24

"Chciałam przybliżyć czytelnikowi z USA naszą historię"

- Od dawna już jestem zdania, że w europejskiej prozie historycznej jest duży nacisk na historię Europy Zachodniej, głównie Anglii i Francji. A nasza część kontynentu pozostaje poza sferą zainteresowań na rynku anglojęzycznym. Dlatego napisałam tą książkę po angielsku - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Patrycja Podrazik, autorka książki "Ciche wody".
Zobacz więcej na temat:  kryminał literatura Bona Sforza Dwójka KSIĄŻKA Jakub Kukla

Andrzej Krzycki. Jeden z najwybitniejszych humanistów epoki zygmuntowskiej

484 lata temu, 10 maja 1537 roku, zmarł w Skierniewicach Andrzej Krzycki - jeden z najwybitniejszych humanistów w okresie władzy króla Zygmunta I Starego. Był powszechnie znanym poetą, politykiem i mecenasem sztuki, a jako arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski miał wpływ na życie polityczne królestwa, pełniąc również znaczące funkcje sekretarzy na dworze.
Zobacz więcej na temat:  literatura Bona Sforza

Ciemna legenda królowej Bony

Zmysł do interesów, umiejętność pomnażania majątku, a także zdolność zawiadywania ludźmi. Polska królowa Bona Sforza była wyjątkową kobietą, która jako pierwsza w tak zdecydowany sposób wtrącała się do polityki, budżetu i gospodarki państwa. Czy poza tym na jej koncie są rozmaite niecne uczynki? Czy odpowiada za otrucie Barbary Radziwiłłówny?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ludzie historia Polski HISTORIA średniowiecze Bona Sforza Włochy

Między kropkami: „Bona. Zmierzch Jagiellonów”

Polityka i spisek, wojny, krew i bezwzględność, zmieniają ludzi w bestie, które w renesansowych stolicach Europy przeistaczają się w wielkich humanistów, mecenasów sztuki i obrońców wiary. Oto ludzie targani namiętnościami, nieufni, pogrążający się w obsesjach i samotni: król Polski Zygmunt I Stary, wielki mistrz krzyżacki Albrecht Hohenzollern, Anna – księżna mazowiecka – oraz inne wybitne osobistości pierwszej połowy XVI wieku, a wśród nich przede wszystkim Bona Sforza – królowa Polski i wielka księżna litewska. 
Zobacz więcej na temat:  literatura Bona Sforza