Dawid Runtz. Najmłodszy laureat hongkońskiego konkursu dla dyrygentów

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2018 12:00
- Ten konkurs był mocno nagłośniony wśród dyrygentów. Postanowiłem, że wyślę zgłoszenie, jak zrobiło to 310 kandydatów z całego świata. No i spotkało mnie niezwykłe szczęście - opowiadał Dawid Runtz, artysta, który przywiózł właśnie z Azji znaczące laury.
Audio
  • Z Dawidem Runtzem rozmawia Paweł Siwek (Poranek Dwójki)

dyrygent 1200.jpg
Henryk Czyż: dyrygentura to ostatnia forma dyktatury

- Otrzymałem zaproszenie do konkursu jako jeden z 16 dyrygentów. Już sam ten fakt był dla mnie wyróżnieniem - podkreślał Dawid Runtz, który jako 25-latek był najmłodszym uczestnikiem I Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego w Hongkongu. - Mam ogromną satysfakcję, że udało mi się dotrzeć do finałowej trójki i sięgnąć po laury - mówił dyrygent, który zdobył na hongkońskim konkursie Trzecią Nagrodę oraz Nagrodę Publiczności.

Kiedy Dawid Runtz postanowił zostać dyrygentem i dlaczego "życie kompozytora może być czasem niepewne"? Co pierwszy dyrygent Polskiej Opery Królewskiej mówi na temat różnic między dyrygenturą symfoniczną i operową? W rozmowie również m.in. o nauczycielu naszego gościa – maestro Antonim Wicie.

***

Prowadzenie: Paweł Siwek

Gość: Dawid Runtz (dyrygent i kompozytor)

Data emisji: 22.01.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

jp

Czytaj także

"Dla młodych śpiewaków jestem starszym rzemieślnikiem"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2017 10:45
- Młodzi nie muszą od razu jechać do Paryża, Wiednia czy Nowego Jorku. Wystarczy, że rozpoczną swoją karierę w mniejszym teatrze ensemble, gdzie będą mogli realizować różne partie – powiedział słynny polski bas-baryton.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Ruciński o swoim nerwowym debiucie w Covent Garden

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2018 16:46
- W piątek śpiewałem we Frankfurcie, a w sobotę, w zastępstwo, po pół godzinie próby, w Londynie - opowiadał znakomity polski baryton o swoim nieplanowanym debiucie w Royal Opera House - Covent Garden
rozwiń zwiń