Wawrzyniec Kostrzewski: "Warszawianka" kwestionuje bogoojczyźniane postawy

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2018 11:08
- "Warszawianka" to utwór krytyczny, tak jak cała tworczość Wyspiańskiego. Błędem byłoby myślenie, że to silny, bogoojczyźniany tekst, który zagrzewa do oddwania życia za ojczyznę. To trudny utwór, bo on kwestionuje takie poświęcenie - mówił w Dwójce Wawrzyniec Kostrzewski, reżyser słuchowiska na podstawie dramatu Stanisława Wyspiańskiego.
Audio
  • Wawrzyniec Kostrzewski o słuchowisku "Warszawianka" (Poranek Dwójki)

Dwójka_muzyka_ilustracyjne.jpg
Słuchowisko i koncerty na 81. urodziny Dwójki

"Warszawianka" to utwór, który zapisał się w historii Polskiego Radia. Adaptacja tego dramatu z listopada 1925 roku było pierwszym słuchowiskiem nadanym w Polsce za pośrednictwem radia. Po ponad 90 latach, w czwartek 1 marca o godz. 18 - czyli w dniu 81. urodzin Programu 2 Polskiego Radia - "Warszawianka" znów będzie miała premierę, właśnie na antenie Dwójki.

- Uważam Wyspiańskiego za absolutnego geniusza. Akurat zdarzyło się, że zbliżała się okazja i zostałem poproszony o realizację tego słuchowiska. Bardzo się cieszę, że to był akurat Wyspiański - podkreślał Wawrzyniec Kostrzewski.

Akcja dramatu dzieje się czasie powstania listopadowego, w trzecim dniu bitwy o Olszynkę Grochowską. Miejsce to sztab gen. Józefa Chłopickiego (w tej roli Adam Ferency), który razem z gen. Janem Skrzyneckim (Przemysław Bluszcza) czeka na wieści z pola bitwy. Towarzyszą im młode kobiety, których ukochani biorą udział w walkach oraz młodzi mężczyźni, którzy choć nie przyłączyli się do powstanców dodają sobie otuchy śpiewając "Warszawiankę".

Jaki sposób na pokazanie Starego Wiarusa, który nie wypowiada ani słowa, znalazł w swym słuchowisku Wawrzyniec Kostrzewski? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Wawrzyniec Kostrzewski (reżyser, scenarzysta)

Data emisji: 1.03.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki.

pg/bch

Czytaj także

Premierowa "Tangibile: RadiOpera". Posłuchaj nagrania!

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 14:20
- Przy tej realizacji największym wyzwaniem była dla mnie czujność i wrażliwość na sferę muzyczną, a także treść i sens tekstu Lidii Amejko - mówiła w Dwójce Anna Wieczur-Bluszcz, reżyserka premierowego słuchowiska Dwójki "Tangibile: RadiOpera". Zachęcamy do odsłuchania nagrania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Warszawianka" Wyspiańskiego. Premierowe słuchowisko

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 18:54
1 marca, w urodziny Dwójki, zapraszamy do wysłuchania radiowej adaptacji dramatu Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego. W rolach głównych Adam Ferency i Przemysław Bluszcz.
rozwiń zwiń