Premierowa "Tangibile: RadiOpera". Posłuchaj nagrania!

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 14:20
- Przy tej realizacji największym wyzwaniem była dla mnie czujność i wrażliwość na sferę muzyczną, a także treść i sens tekstu Lidii Amejko - mówiła w Dwójce Anna Wieczur-Bluszcz, reżyserka premierowego słuchowiska Dwójki "Tangibile: RadiOpera". Zachęcamy do odsłuchania nagrania.
Audio
  • Katarzyna Hagmajer-Kwiatek o premierze słuchowiska "Tangibile: Radiopera" (Poranek Dwójki)
  • Rozmowa z twórcami słuchowiska "Tangibile: RadiOpera" (Wybieram Dwójkę)
  • Dzień przed premierą słuchowiska "Tangibile: Radiopera" (Wybieram Dwójkę)
  • "Tangibile: RadiOpera". Słuchowisko w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz (Wieczór ze słuchowiskiem/Dwójka)
Anna Sroko-Hryń, Brygida Turowska, Monika Węgiel, Julia Kołakowska, Aleksandra Radwan
Anna Sroko-Hryń, Brygida Turowska, Monika Węgiel, Julia Kołakowska, Aleksandra RadwanFoto: Wojciech Kusiński/PR
19/00

Z kolei, jak opowiadała dziennikarka Dwójki Katarzyna Hagmajer-Kwiatek, jedną z bohaterek premierowego słuchowisko jest ..bela gabardyny, czyli mało znanego rodzaju tkaniny. W spektaklu rządzą też słowa takie jak satyna, altembas i drelich – zdradziła.

- Może się wydawać, że słuchanie spektaklu, w którym roi się od skomplikowanych słów, może być ogromnym wyzwaniem. Celem Lidii Amejko, autorki tekstu, było jednak to, by słowa brzmiały jak muzyka – dodała Katarzyna Hagmajer-Kwiatek, opowiadając o słuchowisku, które jest 

Lidia Amejko poprzez historię płaszcza z czarnej gabardyny i jego właścicielki opowiada historię zagłady tego świata. Jak napisała autorka tekstu: "w moim utworze wiele określeń, opisujących charakter dźwięków oraz ich wzajemnych relacji, wywodzi się z rzeczywistości  starej jak ludzkość -  ze sztuki tkania. Utkana materia stała się dla mnie dotykalną muzyką, a muzyka, jej  bliźniacza siostra, to ulotna i niewidzialna materia. Niegdyś rozdzielone, od zawsze tęskniące za sobą, wracają do siebie w tym słuchowisku radiowym".

W produkcji kluczową rolę odgrywa muzyka stworzona i zagrana przez trzech znakomitych artystów - Jerzego Rogiewicza, Pawła Szamburskiego i Patryka Zakrockiego.

Obsada: Anna Sroka-Hryń, Włodzimierz Press, Julia Kołakowska, Monika Węgiel, Aleksandra Radwan, Brygida Turowska, Mateusz Weber, Janusz Wituch, Jakub Wieczorek, Paweł Szczęsny, Szymon Roszak i Anna Wieczur-Bluszcz

Reżyseria: Anna Wieczur-Bluszcz

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

***

Tytuł audycji: Wieczór ze słuchowiskiem

Data emisji: 17.02.2018

Godzina emisji: 19.00


Czytaj także

Kathrin Röggla: prekariat to dobry temat dla literatury

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2018 15:59
- Ważnym zadaniem literatury jest to, żeby ukazać, jak działa społeczeństwo, jak funkcjonują struktury władzy - podkreślała w Dwójce ceniona austriacka pisarka, porównywana czasem z Elfriede Jelinek.
rozwiń zwiń