Agnieszka Duczmal: dyrygent musi żyć z orkiestrą kompromisowo

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2018 10:00
- Dyrygent ma bardzo ważną rolę, zwłaszcza kiedy ma przez sobą taką grupę indywidualności, jaką są muzycy w kameralnym zespole - podkreślała w Dwójce Agnieszka Duczmal, założycielka Kameralnej Orkiestry Polskiego Radia "Amadeus", uhonorowana właśnie Złotym Fryderykiem za całokształt osiągnięć artystycznych.
Audio
  • Z Agnieszką Duczmal, laureatką Złotego Fryderyka 2018, rozmawia Tomasz Obertyn (Poranek Dwójki)
Agnieszka Duczmal
Agnieszka Duczmal Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Agnieszka Duczmal pap_19981106_01H 1200.jpg
Agnieszka Duczmal. "Za moich muzyków dam się pokroić"

- Stojący naprzeciwko orkiestry dyrygent albo będzie potrafił żyć kompromisowo, albo polegnie - mówiła Agnieszka Duczmal o sztuce współpracy z zespołem. - Każdy solista, który staje przed orkiestrą, również musi tym kompromisom się poddać. W tym momencie działa wspólnie z ludźmi, którzy mogą mieć inne wizje, odczucia - tłumaczyła dyrygentka.

W rozmowie również m.in. o tym, że "zupełny obiektywizm przy wykonywaniu muzyki jest nie do przyjęcia" czy o ponad 40 latach współpracy Orkiestry Amadeus z Polskim Radiem.

***

Agnieszka Duczmal z orkiestrą "Amadeus" zdobyła szereg prestiżowych nagród i wyróżnień. W 1982 roku otrzymała tytuł "La donna del mondo" ("Kobieta świata"), przyznany przez Międzynarodowe Centrum Kultury Saint Vincent w Rzymie pod patronatem UNESCO i prezydenta Włoch.

Jako pierwsza kobieta dyrygent wystąpiła również na scenie mediolańskiego "Teatro alla Scala". Agnieszka Duczmal nagrała ponad 50 płyt dla polskich i zagranicznych wytwórni. Zarejestrowała ponad setkę koncertów i programów muzycznych dla Telewizji Polskiej, a także wiele nagrań dla Polskiego Radia i radiofonii na całym świecie.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Tomasz Obertyn

Gość: Agnieszka Duczmal (dyrygentka, założycielka Kameralnej Orkiestry Polskiego Radia "Amadeus")

Data emisji: 9.03.2018

Godzina emisji: 8.10

jp/pg

Czytaj także

Agnieszka Duczmal laureatką Złotego Fryderyka 2018

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018 12:29
Agnieszka Duczmal, światowej sławy dyrygentka i założycielka Kameralnej Orkiestry Polskiego Radia "Amadeus", została uhonorowana Złotym Fryderykiem za całokształt osiągnięć artystycznych.
rozwiń zwiń