Jowita Budnik: moje aktorstwo wzięło się z szalonego pomysłu Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2018 12:30
- To, że zaczęłam grać w filmach było dziełem przypadku, jakąś wielką wizją Joanny Kos-Krauze i Krzysztof Krauzego, którzy zobaczyli we mnie bohaterkę swoich wielu kolejnych filmów - mówiła w Dwójce Jowita Budnik.
Audio
  • Jowita Budnik o roli przypadku w życiu, swoim aktorstwie i zawodowych marzeniach (Poranek Dwójki)

Zgoda_fot. Grzegorz Spała 1200.jpg
Julian Świeżewski: to pierwszy film o obozach na Śląsku

"Ptaki śpiewają w Kigali", "Cicha noc", "Jeziorak", "Papusza", "Plac Zbawiciela" - to najbardziej znane filmy z Jowitą Budnik. Przez wiele lat aktorstwo było jednak w jej życiu na dalszym planie, wolała pracować jako agent innych aktorów. - Mniej więcej w okolicach 40. urodzin pomyślałam sobie, że już może dosyć tego uciekania przed przeznaczeniem. A mówiąc już zupełnie serio, kolejny w moim życiu splot zbiegów okoliczności sprawił, że porzuciłam swoje wcześniejsze aktywności i skupiłam się na graniu - tłumaczyła w "Poranku Dwójki".

Sama o sobie mówi, że nie ma żadnej zasługi w tym, jak potoczyło się jej życie. - Oczywiście, kiedy już dostałam propozycje, starałam się zagrać w tych filmach najlepiej jak potrafiłam. Ale nie oszukujmy się - to, że te propozycje się pojawiły, było dziełem przypadku. To nie jest jakieś asekuranctwo, skromność czy nieśmiałość. Mam wrażenie, że są role, do których pasowałabym idealnie. Tylko że ich akurat nie dostaję – śmiała się aktorka.

Jakie role miała na myśli Jowita Budnik? O jakim szykowanym filmie z jej udziałem powiedziała, że będzie to "duży huk w polskim kinie"? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Tomasz Obertyn

Gość: Jowita Budnik (aktorka)

Data emisji: 6.04.2018

Godzina emisji: 8.10

pg/ac

Czytaj także

Jowita Budnik: to film o tym, jak żyć po ludobójstwie

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 10:00
- Historia zaczyna się od rzezi w Rwandzie, ale bohaterki, grane przez mnie i Eliane Umuhire, uciekają do Polski i próbują tu żyć - opowiadała w Dwójce aktorka nagrodzona na 52. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach za rolę w filmie "Ptaki śpiewają w Kigali".
rozwiń zwiń