Dwa Teatry 2018. Wiktoria Gorodeckaja: miałam kaszel, może stąd ta nagroda?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2018 12:50
- Zdradzę Państwu tajemnicę. W słuchowisku Ordonka jest chora i ja w czasie nagrania też byłam chora, więc ten kaszel nie był udawany. Nie wiem, może dlatego ta nagroda? - śmiała się w Dwójce aktorka, opowiadając o słuchowisku, które zdobyło Grand Prix na Festiwalu Dwa Teatry 2018.
Audio
  • Wiktoria Gorodeckaja o Teatrze Polskiego Radia, słuchowisku "Ordonka", Teatrze Narodowym i filmie "Krew Boga" Bartosza Konopki (Poranek Dwójki)
Gorodeckaja 1200.JPG
"Ordonka". Słuchowisko z Grand Prix "Dwóch Teatrów"

Nieznane fakty z życia Hanny Ordonówny stały się kanwą radiowej opowieści o bohaterskiej kobiecie, która w powszechnej świadomości znana jest jako gwiazda polskiej sceny dwudziestolecia międzywojennego.

- Cała historia tego słuchowiska jest zbudowana tak, że są to wspomnienia umierającej osoby. Mogłam zdać się wyłącznie na swoją wyobraźnię, ale też Ordonka to postać niefikcyjna, więc wszystko, co byłam w stanie obejrzeć czy przeczytać o niej, to to zrobiłam. Starałam się zaśpiewać piosenkę tak, jak ona to śpiewała i na pewno też ten zaśpiew, który czasem jeszcze pojawia się u mnie ze względu na moje pochodzenie, był tutaj na miejscu. Wszystko więc sprzyjało - opowiadała odtwórczyni tytułowej roli w Dwójkowym słuchowisku "Ordonka".

Za co Wiktoria Gorodeckaja kocha Teatr Polskiego Radia? Jak wspomina współpracę ze zmarłym na początku roku znanym francuskim reżyserem Jacquesem Lassallem? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Wiktoria Gorodeckaja (aktorka)

Data emisji: 26.07.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki.

pg/jp

Czytaj także

Festiwal "Dwa Teatry". "Dwójka bez słuchowisk nie byłaby sobą"

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2018 17:10
- Słuchowiska to teksty artystycznie dopracowywane, to dzieła albo specjalnie pisane dla radia, albo dla niego przystosowane. Czasami w wersjach awangardowych, z ryzykiem gatunkowym i wykonawczym tworzą charakter programu – mówiła w Dwójce Małgorzata Małaszko-Stasiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słuchowisko Dwójki zdobyło Grand Prix na Festiwalu Dwa Teatry 2018!

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2018 21:00
Za najlepsze słuchowisko jury uznało "Ordonkę" w reżyserii Dariusza Błaszczyka. Program II Polskiego Rada drugi rok z rzędu otrzymał także nagrodę honorową dla najlepszego producenta słuchowisk.
rozwiń zwiń