REKLAMA

Dariusz Stola: nasi żydowscy goście byli zaskoczeni Warszawą

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2018 10:00
- Niektórzy z uczestników konferencji mówili, że bali się przyjechać do Polski, ale im większe mieli uprzedzenia, tym większe okazało się ich pozytywne zaskoczenie - o 38. konferencji IAJGS poświęconej genealogii żydowskiej opowiadał w Dwójce dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Audio
  • Dariusz Stola: nasi żydowscy goście byli zaskoczeni Warszawą (Poranek Dwójki)
Kronika 1200.jpg
Kronika życia Żydów w okupowanym Krakowie

Warszawa to pierwsze miasto w Europie, które gościło doroczną konferencję Międzynarodowego Związku Żydowskich Stowarzyszeń Genealogicznych. - To drugi raz, kiedy to spotkanie odbyło się poza Stanami Zjednoczonymi. Wcześniej wyjątkiem była konferencja w Jerozolimie - opowiadał gość "Poranka Dwójki". Dariusz Stola podkreślił, że stolica Polski została wybrana ze względu na muzeum POLIN, które przez wielu Żydów na świecie traktowane jest jako muzeum rodzinne. - Do Warszawy przyjechało 800 osób z całego świata, od Australii po Alaskę. Wielu z uczestników konferencji miało swych przodków w naszym kraju. Po konferencji rozjechali się wzruszeni do miejscowości, z których wywodzą się ich rodziny.

Dariusz Stola mówił w audycji o lęku, który niektórzy odczuwali przed wizytą w Polsce i zachwycie, który przeżyli zwiedzając muzeum i spacerując ulicami Warszawy. - Złą robotę zrobiła ustawa o IPN, ale na miejscu przekonali się, że nasze muzeum niczego nie pudruje. Do tego zobaczyli, że Warszawa to nowoczesne i dynamiczne miasto. Wielu z naszych gości zapowiedziało, że wróci tu na dłużej.

W audycji rozmawialiśmy także o odzyskaniu przez Polskę Archiwum Eissa, jednego z największych zbiorów dokumentujących działania ratunkowe polskiej dyplomacji na rzecz zagrożonych Zagładą Żydów. Dariusz Stola mówił także o nagrodzie POLIN oraz wyróżnieniu dyrekcji muzeum honorowym członkostwem Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Dariusz Stola (dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN)

Data emisji: 10.08.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki"

bch/pj

Czytaj także

Pamiętny Marzec '68. Nowy program w Polin

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 18:00
W audycji "Wybieram Dwójkę" rozmawialiśmy z dr Kamilą Dąbrowską o akcji "Obcy w domu. Wokół Marca '68". To cykl działań i wystawa w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.
rozwiń zwiń