Paweł Kapuła. Nadzieja polskiej dyrygentury

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 13:44
Audycję "Poranek Dwójki" odwiedzi dyrygent, który mimo młodego wieku ma już na swoim koncie wiele osiągnięć.
Paweł Kapuła
Paweł KapułaFoto: Bart Barczyk/archiwum orkiestry Sinfonia Varsovia

Ma własną płytę nagraną wraz z Sinfonią Varsovią, pracę przy operze "Cud mniemany czyli Krakowiacy i Górale" w reżyserii Michała Zadary, regularnie koncertuje z Orkiestrą Filharmonii Narodowej. Był dyrygentem-asystentem maestro Jacka Kaspszyka. Współpracuje z Polską Orkiestrą Radiową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Krakowskiej i Polską Orkiestrą Sinfonią Iuventus. Na spotkanie z Pawłem Kapułą zapraszamy o 8.30 (transmisja wideo).

Po godz. 9.30 naszym gościem będzie Maria Anna Potocka, dyrektorka Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Przypomnijmy, że prezydent Krakowa wysunął pomysł, aby powierzyć kuratorce również stanowisko dyrektora Bunkra Sztuki. Maria Anna Potocka kierowała już tą instytucją. Przeciw temu pomysłowi protestuje część środowiska związanego ze sztuką argumentując to potrzebą uniknięcie monopolizacji stanowisk.

Ponadto w audycji zaprosimy Państwa do Teatru Wielkiego w Łodzi na światową prapremierę opery "Człowiek z Manufaktury". Dzieło to - jak opisują organizatorzy - sięga do burzliwych wydarzeń w dziejach wielokulturowej łódzkiej metropolii. Opera opowiada o losach mieszkańców Łodzi, metafizycznych doznaniach człowieka w obliczu śmierci i ponadczasowej walce dobra ze złem.

Mamy też propozycję dla wielbicieli talentu Janusza Majewskiego. Twórca takich filmów jak "Zaklęte rewiry" i "C.K. Dezerterzy" zekranizował kryminalną powieść własnego autorstwa. "Czarny Mercedes" to pełna napięcia i zwrotów akcji opowieść sensacyjna o miłości, zbrodni i zabójczej namiętności, rozgrywająca się w odtworzonej z największą starannością scenerii okupowanej Warszawy i Zakopanego. W rolach głównych w filmie wystąpiła imponująca plejada gwiazd, wśród nich m.in. Artur Żmijewski, Andrzej Zieliński, Bogusław Linda czy Danuta Stenka.

***

Na "Poranek Dwójki" w czwartek (31.01) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.

bch/pg

Zobacz więcej na temat: dyrygent
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Agnieszka Franków-Żelazny o wyprawie do Królestwa Lo

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2018 11:00
- To królestwo zostało otwarte dla ludzi tam niemieszkających dopiero w 1992 roku – mówiła w Dwójce ceniona dyrygentka, polecając podróż do pewnego szczególnego miejsca przy granicy Nepalu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Rodziński - niedoszły pianista, charyzmatyczny dyrygent

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 13:18
- Był świetnie wykształconym muzykiem. Planował zostać pianistą, ale życie tak się potoczyło, że skupił się na studiach teoretycznych w Wiedniu, który wówczas był chyba najważniejszym ośrodkiem, jeżeli idzie o muzykologię - mówił w Dwójce Aleksander Laskowski, dziennikarz.
rozwiń zwiń