Agata Hącia: w języku polskim jest dużo nazw z rdzeniem mokrość

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 13:11
- Według jednej z teorii to, jak opisujemy świat, wpływa na to, jak ten świat postrzegamy - o języku, z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, mówiła w Dwójce dr Agata Hącia.
Audio
  • Dr Agata Hącia o Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego (Poranek Dwójki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: ESB Professional/Shutterstock.com

NOWA-MOWA 1200.jpg
"Nowa mowa". Bartek Chaciński o młodej polszczyźnie

Ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Jego zadaniem jest zwrócenie uwagi na różnorodność języków i ich wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. - Warto się zastanowić, co nam daje język i jak my na niego wpływamy - mówiła w Dwójce dr Agata Hącia. 

Językoznawczyni zwróciła uwagę, że przez język przejawia się sposób postrzegania świata w danej kulturze. - W języku włoskim jest np. mnóstwo określeń na wąwozy, skały, ścieżki. W polszczyźnie za to jest wiele nazw z rdzeniem mokrość, ponieważ tereny zamieszkiwane przez Słowian często były podmokłe.

Dr Hącia mówiła o zmaskulinizowaniu języka polskiego pod względem gramatycznym, co ma związek z historią naszego narodu. Jednocześnie badaczka zwróciła uwagę na spory światopoglądowe, które obecnie znajdują wyraz w języku.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: dr Agata Hącia (językoznawczyni)

Data emisji: 21.02.2019

Godzina emisji: 9.30


Czytaj także

Z Mchem czy Mechem? Ta trudna odmiana nazwisk

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 14:45
W audycji "Nasz język współczesny" wyjaśniliśmy m.in., jak to jest z odmianą polskich nazwisk. Kłopotliwa jest choćby sytuacja, gdy nazwisko brzmi tak samo jak rzeczownik pospolity…
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszyscy Polacy to jedna rodzina?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 10:06
Tym razem w audycji pojawiły się zagadki językowe związane ze stopniami pokrewieństwa.
rozwiń zwiń