Józef Broda: muzyka pozwala dzieciom smakować życie

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2019 10:00
Multiintrumentalista i propagator muzyki tradycyjnej słynie z tego, że potrafi zagrać dosłownie na wszystkim. W sobotnim "Poranku Dwójki" podpowiadał, dlaczego warto zachęcać dzieci do interesowania się kulturą ludową. 
Audio
  • Józef Broda i Anna Broda-Firla zapraszają na Targowisko Instrumentów (Poranek Dwójki)
  • Michał Górczyński opowiada i projekcie "Wołanie - Tieng goi, czyli wietnamskie impresje” (Poranek Dwójki)
  • Wszystko, czego nie wiedzieliście o Czarnym Weselu - wyjaśnia Henryk Soja (Poranek Dwójki)
  • Ruty Uwite i najstarsze pieśni kobiet (Poranek Dwójki)
  • Targowisko Instrumentów na festiwalu Wszystkie Mazurki Świata - zaprasza Piotr Piszczatowski (Poranek Dwójki)
Józef Broda na koncercie Muzyka Źródeł w studiu koncertowym Polskiego Radia, 2015 rok.
Józef Broda na koncercie Muzyka Źródeł w studiu koncertowym Polskiego Radia, 2015 rok.Foto: Bartek Wojciechowski

Targowisko Instrumentów od lat towarzyszy Festiwalowi Wszystkie Mazurki Świata, w tym roku odbywa się po raz dziewiąty. W tym roku, jak mówił w audycji organizator wydarzenia, Piotr Piszczatowski, pobito rekord liczby wystawców: - Targowisko zaczeło się od potrzeby otwarcia na świat niedostrzegany, oddalony, świat twórców instrumentów - opowiadał. - Teraz stał się cud!

Na czym ma on polegać? Na tym, że dzięki inicjatywom takim jak Targowisko Instrumentów można się z nimi spotkać, zamawiać, a także poznawać instrumenty zarówno te tradycyjne, jak i te zupełnie nowoczesne i oryginalne. - Przy tej odsłonie festiwalu obecnych jest 120 twórców i przedstawicieli z różnych krajów Europy: od Litwy, Łotwy, Estonii, przez Ukrainę, Niemcy i Włochy. Dzięki temu możemy się cieszyć światem, który ożywa. 

Muzyka jest bardzo prostym narzędziem, za mało współcześnie docenienym przez pedagogów. A przecież pomaga odkrywać prawdę o życiu i człowieku. Józef Broda

Świat ten jest otwarty nie tylko na fascynatów instrumentów tradycyjnych i ludowych, lecz także na najmłodszych. Przed nimi, na Muzycznej Łące, piękno muzyki odkrywają Józef Broda i Katarzyna Broda-Firla. Córka muzyka wytłumaczyła w audycji, skąd wzięła się nazwa przedsięwzięcia: - Gdy byłam dzieckiem, łąka była dla mnie intymnym, osobistym miejscem, gdzie mogła swobodnie śpiewać, tańczyć i się bawić. Coś takiego chcemy stworzyć dla dzieci na festiwalu - żeby dzięki muzyce mogły się poczuć w pełni sobą.

- Muzyka jest bardzo prostym narzędziem, za mało współcześnie docenianym przez pedagogów - tłumaczył pan Józef. - Dzisiejsi nauczyciele za daleko odchodzą od fundamentu nauki: zachwytu, zadziwienia. A życie trzeba umieć smakować, my dzieciom stwarzamy do tego pretekst. Bo muzyka pomaga odkrywać prawdę o życiu i człowieku. 

W audycji, oprócz wizyty na festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, słuchaliśmy także utworów z płyty "Pieśni kobiet". To tradycyjne pieśni łemkowskich kobiet, które nagrały uczestniczki warsztatów śpiewaczych Julii Doszny na podstawie nagrań z badań terenowych etnografa Romana Reinfussa. - Współczesnie nie spotykamy sie już z takimi głosami, z taką lekkością śpiewu, z takimi wibracjami - tłumaczyły swoje zainteresowanie tym repertuarem artystki. - Dla nas było to ogromne wyzwanie i silne doświadczenie. Starałyśmy się wiernie odtworzyć tę oryginalną manierę. 

W "Poranku Dwójki" słuchaliśmy także o tradycji Czarnego Wesela. Od 25 lat corocznie odbywa się ono w Klukach. To słowińska tradycja wioskowego pozyskiwania torfu dla celów opałowych. Mówił o niej Henryk Soja, kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej: - Kiedy przychodził maj, a łąki obeschły, zaczynano już przygotowywania do następnej zimy. Rodziny kopały więc wspólnie torf. Weselono się przy tym i biesiadowano, a spotkania nazywano "Schwarze Hochzeit". Do tej tradycji nawiązujemy, prezentując ludową kuklturę i muzykę Kaszubszczyzny. 

W audycji spotkaliśmy się także z klarnecistą Michałem Górczyńskim, który opowiedział o najnowszej części jego projektu "Muzyka do języków". Tym razem sięgnął do poezji wietnamskiej autorstwa Lam Quang My. O projekcie "Wołanie", czyli "Tieng goi" słuchać mogą państwo w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 27.04.2019

Godzina emisji: 7.00-10.00

at

Zobacz więcej na temat: instrumenty MUZYKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Józef Broda: zachwyć się wiosną, żyj tu i teraz

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 12:00
Legendarny muzyk z Beskidu Śląskiego, budowniczy instrumentów, pedagog i społecznik opowiadał w Dwójce o tym, co w życiu ważne i co jest godne polecenia.
rozwiń zwiń