Anna Duczmal-Mróz: z Sinfonią Iuventus tworzymy dzieła od nowa

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 09:28
- Łapię się na tym, że muszę sobie przypomnieć bardzo podstawowe rzeczy, które weszły mi już w krew - przyznawała dyrygentka, opowiadając o pracy z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus. 24 maja Anna Duczmal-Mróz poprowadzi tę orkiestrę podczas koncertu w Warszawie.
Audio
  • Z Anną Duczmal-Mróz rozmawia Paweł Siwek (Poranek Dwójki)

- W tym zespole występują młodzi ludzie pełni werwy, pasji i chęci tworzenia. Są bardzo ciekawi, w jaki sposób zagrać daną frazę, jakim smyczkiem, jaką artykulację - mówiła Anna Duczmal-Mróz. Jak podkreślała, to fantastyczne doświadczenie, ponieważ jest to "tworzenie dzieła od nowa", a przy tym wymaga konfrontacji z samym sobą.

W piątek (24.05) w wykonaniu Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus pod kierownictwem Anny Duczmal-Mróz zabrzmi na Zamku Królewskim muzyka polska XX wieku, w tym kompozycje Mieczysława Karłowicza i Wojciecha Kilara oraz utwory Gustava Holsta i Dimitra Szostakowicza.

Więcej o tym koncercie, a także o samej orkiestrze (m.in. jako o szkole muzycznego współdziałania) czy też znakomicie ocenianej płycie z utworami Mieczysława Wajnberga (którą Anna Duczmal-Mróz przygotowała wraz z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus) – w nagraniu rozmowy.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Anna Duczmal-Mróz (dyrygentka) 

Data emisji: 22.05.2019

Godzina emisji: 8.30

Materiał został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki.

jp/pg

Czytaj także

Marcin Masecki zaprasza na "Urodziny kompozytorów"

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 15:26
- Lubię tworzyć takie sytuacje, w których muzyka jest częścią wydarzenia towarzyskiego, a nie obiektem modlitwy - mówił w Dwójce współkurator cyklu koncertów organizowanego przez Teatr Studio w Warszawie.
rozwiń zwiń