II wojna światowa. Czy mogło potoczyć się inaczej?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 13:35
W audycji "Poranek Dwójki" spotkamy się z autorem książki "1939. Wojna? Jaka wojna?" – Cezarym Łazarewiczem, z którym porozmawiamy o wydarzeniach poprzedzających II wojnę światową.
Okładka książki 1939. Wojna? Jaka wojna?
Okładka książki "1939. Wojna? Jaka wojna?"Foto: Mat. prasowe

Co sprawiło, że Polacy na kilka miesięcy przed wybuchem straszliwej wojny popadli w zbiorowy optymizm i nie wierzyli, że za chwilę świat ogarnie szaleństwo wojny? Czy w 1939 roku mogło się to wszystko potoczyć inaczej? Po przeczytaniu dziesiątek wspomnień, pamiętników, dzienników, książek, starych gazet – autorowi książki "1939. Wojna? Jaka wojna?" wydaje się, że istniała też inna droga. I dodaje, że Gdańsk naprawdę był celem Hitlera, a nie – jak uczono w szkole – tylko pretekstem do rozpętania wojny. 

O zaskakującym spojrzeniu na wojnę i wydarzenia je poprzedzające porozmawiamy z Cezarym Łazarewiczem - autorem książki "1939. Wojna? Jaka wojna?". Spotkanie o godz. 8.30.

O godzinie 9.30 zaprosimy Państwa na festiwal "Wokół Józefa Elsnera". To wydarzenie poświęcone twórczości wybitnego kompozytora i cenionego nauczyciela, profesora Fryderyka Chopina. Józef Elsner współtworzył życie muzyczne Polski w pierwszej połowie XIX wieku. Przypadającą w tym roku 250. rocznicę jego urodzin uświetnią trzy koncerty w przepięknych zabytkowych sceneriach Warszawy, w wykonaniu młodych, ale nagradzanych na prestiżowych konkursach artystów. A o wydarzeniu porozmawiamy o godz. 9.30. z dr Ewą Siemdaj - współorganizatorką Festiwalu.

Ponadto:

  • Maestro Lawrence Foster - światowej sławy dyrygent - w wywiadzie, jakiego udzielił Jakubowi Kukli opowie tuż po godz. 8.00 o swoich planach związanych z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Objęcie stanowiska dyrektora artystycznego przez Lawrence'a Fostera to najlepsza rzecz, jaka mogła się przydarzyć tej wspaniałej orkiestrze - mówił w NOSPR przewodniczący jej rady programowej prof. Krzysztof Penderecki;
  • rozmowa z Maestro Andrzejem Boreyko, który opowie o najbliższych planach artystycznych związanych z objęciem funkcji dyrektora artystycznego Filharmonii Narodowej;
  • wielbicieli Teatru Polskiego Radia z pewnością zaciekawi książka Janusza Łastowieckiego "Specyfika odbioru słuchowiska radiowego". Rozmowa z publicystą po godz. 7.30.

Nie zabraknie również konkursów "Płyta tygodnia" "Pocztówka z wakacji".

***

Na audycję "Poranek Dwójki" we wtorek (3.09) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.

am/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Powieść historyczna o żołnierzach Westerplatte

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 11:58
Gościem audycji "Wybieram Dwójkę" będzie Jacek Komuda, autor książki "Westerplatte", którą w tym tygodniu na naszej antenie czyta Szymon Kuśmider.
rozwiń zwiń