Sąsiedztwo na 17. Festiwalu Sacrum Profanum

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 15:41
Gościem audycji będzie Krzysztof Pietraszewski - kurator jednego z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Europie, które w najbliższy piątek rozpocznie się w Krakowie.
Plakat festiwalu
Plakat festiwaluFoto: Mat. prasowe

"Profanujemy" klasykę, tradycję i konserwatyzm. "Sakralizujemy" eksperyment, awangardę i ciekawość - ostrzegają twórcy Festiwalu Sacrum Profanum. I jednocześnie dodają, że budując mosty między muzyką niezależną i akademicką, doprowadzają do ich spotkania. Rozbudzamy głód na nową muzykę, nowych artystów i rozszerzamy kategorię estetycznej przyjemności. Tym razem rozszerzą ją geograficznie. Sąsiedztwo - to motyw przewodni tegorocznej odsłony wydarzenia. W ramach eksplorowania tej idei nadstawimy uszu w kierunku Litwy. Dźwięki z bałtyckiego kraju, który obchodził stulecie niepodległości równocześnie z nami, wybrzmią podczas sześciu koncertów cyklu LT. W paśmie Single Player ponownie zaprezentują się natomiast oryginalni solowi wykonawcy. W sumie artyści (wśród których kobiety i mężczyźni są reprezentowani w równych proporcjach) przedstawią w ciągu ośmiu dni 15 koncertów, 14 prapremier oraz 29 premier polskich.

O szczegółach porozmawiamy z kuratorem festiwalu - Krzysztofem Pietraszewskim. Początek o godz. 8.30.

Po godz. 9.30 w naszym porannym rozkładzie jazdy kurs na Czechy: odwiedzi nas Sebastian Cybulski, którego zobaczymy w farsie Petra Zelenki "Rozkład jazdy". W spektaklu, w którym teatr w teatrze jest niezłym teatrem, aktorzy to autorzy, animatorzy, a trochę amatorzy, a sztuka przez wielkie SZ miesza się z twórczością przez wielkie TFU towarzyszy aktorowi Hanna Konarska. I w tym całym chaosie jest jedna prosta zasada: nie przenośmy swoich problemów osobistych na scenę, i na odwrót – nie przynośmy swoich problemów z pracy do domu. 

W audycji również:

  • Urszula Dudziak i Michał Klauza zaproszą na koncert "To, co najpiękniejsze... Jesień";
  • Kraków z apetytem na kolejny wpis na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO;
  • wydarzenia Warszawskiej Jesieni.

Nie zabraknie także konkursów "Do trzech razy sztuka" i "Płyta tygodnia". 

***

Na audycję "Poranek Dwójki" we wtorek (24.09) w godz. 7-10.00 zaprasza Paweł Siwek.

pg/mko

Zobacz więcej na temat: Sacrum Profanum

Czytaj także

"Granie utworów Eastmana po jego śmierci wydawało się niemożliwe"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2017 17:34
- Osobowośc Juliusa Eastmana była częścią jego muzyki. Wydawało mi się, że ta muzyka odeszła wraz z nim, ale z czasem zmieniłem zdanie - o twórczości afroamerykańskiego kompozytora opowiadał w Dwójce Petr Kotik, kolega Eastmana z awangardowego zespołu S.E.M.
rozwiń zwiń